Troya Antik Kenti’nde Ziyaretçi Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Troya Antik Kenti’nde Ziyaretçi Sayısı Artmaya Devam Ediyor

Çanakkale’de Troya Antik Kenti’ne gelen turist sayısındaki artış bölgenin kalkınmasına olumlu etki yaparken, ören yerinin hemen yanı başındaki Tevfikiye Köyü’nde turistlerin zaman geçirebileceği turistlik tesislerin de açılması dikkat çekiyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne kabulünün 20’nci yılı nedeniyle 2018’i Troya Yılı ilan etmesi ile birlikte bölgeye gelen turist sayısında büyük artış gözlenirken, 2018 yılında toplam 531 bin 530 ziyaretçi ile bir rekor kırdı. Ziyaretçi sayısında yarım milyona ulaşan fakat geçtiğimiz günlere kadar ören yerinin çevresinde gelen ziyaretçilerin zaman geçirmesi için hiçbir tesisin olmaması bölge halkını da harekete geçirdi.

Ören yerine turistlik tesis kuran Emre Sayın, “Çanakkale’nin önemli turistlik bölgelerinden biri olan Troya Antik Kenti’ne geçen yıl yarım milyon turist geldi. Fakat bu turistler ören yerini gezip hemen geri dönüyorlardı. Bu yıl Çanakkale Valiliği ve OPET iş birliği ile ören yerinin yanı başındaki Tevfikiye Köyü’nde yenileme çalışmaları yapılarak köyü adeta tarihi yapıya çevirdi. Bununla birlikte Troya’yı ziyaret eden turistler bölgede daha fazla zaman geçirmeye başladı. Bizlerde gelen ziyaretçilerin çay, kahve içebileceği, yemeklerini yiyip soluklanacakları bir tesisin eksik olduğunu gördük ve bölgeye her anlamda katkı sağlayacak tesis açtık” dedi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.