Gökçeada (Imroz)

Gökçeada (Imroz)

Gökçeada (Yunanca: Ίμβρος Imvros), Çanakkale‘nin bir ilçesi ve Türkiye‘nin en büyük adasıdır. Ege Denizi‘nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer almaktadır. 91 km. kıyı şeridine sahiptir. Yıllık yağış miktarı metrekareye 950 – 1050 mm arasında değişmektedir. Adanın batısında yer alan İncirburnu Türkiye’nin de en batı noktasını oluşturmaktadır.

Gökçeada Türkiye’de  Sakin kentlerden(Cittaslow) birisidir.  Bu üyelik Türkiye’nin tanıtımı için yeni bir vesile olmakla birlikte, sakin kent unvanı almış ilçelerin gelişimi için, kültürel ve tarihi değerlerin korunması açısından önemli bir adımdır.

Gökçeada Uğurlu-Zeytinlik
Uğurlu-Zeytinlik yerleşmesi, ülkemizin en büyük adası olan Gökçeada’nın güneybatısında, Uğurlu Köyü’nün 1 km. kuzeyinde yer alır. Doğanlı Tepe’nin eteklerinde bir yamaç yerleşimidir.

Doğu Ege adalarında şimdiye kadar bilinen en erken Neolitik Çağ yerleşmesi olan Uğurlu-Zeytinlik Höyük, hem Avrupa’da Neolitik yaşam biçiminin nasıl başladığı sorusuna katkıda bulunacak, hem de Neolitik ve Kalkolitik Çağlar’da Ede Adaları, Kıta Yunanistan, Anadolu ve Balkanlar arasında ilişkileri açığa çıkarıcak önemli bir yerleşimdir.

Yapılan arkeolojik çalışmalarda en erken yerleşimin MÖ.6500 yıllarına uzandığı bilinmektedir. Uğurlu-Zeytinlik Höyük Neolitik Çağ tabakalrına ait zengin buluntuları olan bir yerdir.

Höyükte 2009 yılından bu yana Trakya Üniversitesi adına Prof.Dr. Burçin ERDOĞU başkanlığında arkeolojik kazılar gerçekleştirilmektedir.

Gökçeada Yenibademli Höyük

Yenibademli Höyük, Gökçeada İlçe merkezini Kaleköy’e bağlayan asfalt yolun 200 m. Kadar batısında ve adını aldığı köyün 1.5 km güneyindedir. Büyük Dere Vadisi’nde alçak bir tepe görünümü sunan höyük, Rum Asıllı Vatandaşların Kültürü, Geç Bronz Çağı Kültürü ve Erken Bronz Çağ Kültürü şeklinde sıralanmaktadır.

Höyükte yapılan çalışmalarda etrafı savunma duvarları ile çevrili yedi katmanlı bir yerleşim tespit edilmiştir. Höyük, Anadolu ile Ege Adaları ve Avrupa arasında Tunç Çağı kültür ilişkisi hakkındaki soruların aydınlatılması açısından önemli bir arkeolojik merkezdir ve 1998 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Halime HÜRYILMAZ yönetiminde kazıları sürmektedir.

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.