ÇANAKKALE, YATIRIMLARI İLE YAŞANILABİLİR İLLERİN ZİRVESİNDE

ÇANAKKALE, YATIRIMLARI İLE YAŞANILABİLİR İLLERİN ZİRVESİNDE

FORBES’in “İdeal Kentler’ listesinde, “Yaşamak için en ideal İl” unvanını alan Çanakkale, ölçümlemeye esas olan 60 verinin neredeyse tamamında ilk 25 içinde yer aldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Selçuk Semizoğlu: “Çanakkale’miz, nüfusa oranla en fazla yatırım alan bir il. Ulaşımdan turizme, sağlıktan eğitime, sanayiden spora ve diğer pek çok kamu yatırımlarını kapsayan onlarca kriterde diğer illeri geride bırakarak ilk defa zirveye oturdu, bu dereceyi de hak etti. Bu değerlendirme İl genelinde yapılan bir değerlendirmedir.

Bir Ezine Gıda İhtisas OSB Projemiz var ki bürokratik süreci en hızlı tamamlanan OSB rekoruna sahip. 1915 Çanakkale Köprüsü bir ulaşım projesi olduğu kadar bir gelişim projesidir. Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi ve onlarca sağlık yatırımı, Çanakkale Gençlik Merkezi ve pek çok spor tesisi, Çanakkale Havalimanı, bölünmüş yol yapımı,  eğitim binası projeleri, belli başlı yatırımlardır. Daha sayamadığım; içme suyu ve sulama projeleri,  ağaçlandırma çalışmaları, kütüphaneler vb. tamamlanmış yatırımları yakinen biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği 2018 Troya Yılı gerek ulusal gerek uluslararası arenada İlimizin tanıtımına büyük katkı sağlamış olup Troya Müzesinin açılması ile sürdürülebilirliği güçlenmiştir.

Çanakkale yüzlerce yatırımı alarak bu unvana sahip olmuştur, bu unvana somut verilerle, somut göstergelerle ulaşılmıştır. Bu unvana sahip olmak kolay değildir, tesadüf hiç değildir. Yatırımlar kadar yatırımların hızlı gerçekleştirilmesi, sahiplenilmesi de önemlidir.

Çanakkale’nin böyle bir unvana sahip olması,  gelişmesine ve kalkınmasına da katkı yapacaktır. İlimizin yatırım ortamını cazip hale getirecektir, turizme katkı sağlayacaktır.

Yatırımların Çanakkale’ye kazandırılmasında büyük emekleri olan Çanakkale Valimiz Sayın Orhan Tavlı’ya, Çanakkale Milletvekilimiz, AK Parti Grup Başkanvekili Sayın Bülent Turan’a, Çanakkale Milletvekilimiz Sayın Jülide İskenderoğlu’na ve tüm emeği geçenlere şükranlarımızı arz ediyoruz.

Yaşanabilir iller zirvesinde olan Çanakkale’mizin bu unvanını koruyarak gelişimini sağlamak, üretimini, istihdamını, ihracatını arttırarak ekonomik verilerle de taçlandırmak için iş dünyası olarak biz de elimizden gelenden fazlasını yapmak için çalışıyoruz” dedi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.