“2018 Troya Yılı Türk Turizminin Hikayesi Oldu”

“2018 Troya Yılı Türk Turizminin Hikayesi Oldu”

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, “Troya Yılı sadece Çanakkale’nin değil, Türk turizminin hikayesi oldu” dedi.

Çanakkale Valiliği himayesinde, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) desteği ile hayata geçirilen 600 km’lik 19 etaplı Troas Kültür Rotaları Projesi, Türkiye’nin yerelde turizmle kalkınma modeli, çok katmanlı bir tanıtım markası olmaya hazırlanıyor.

Alanlarında uzman yerel, ulusal ve uluslararası profesyonel turist rehberleri, akademisyen, turizmci, tarihçi, araştırmacı, mühendis, arkeolog ve yazarlardan oluşan Troas Kültür Rotaları Proje ekibi ile bir araya gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı önemli açıklamalarda bulundu.

2018 Troya Yılı’nın en büyük projesinin Troya Müzesi olduğunu belirten Tavlı; “Troya müzesinin yakmış olduğu kıvılcımla bu tür çalışmalar katlanarak devam edecek. Troya Müzesi’nin merkez olarak kabul edildiği, 5 yıllık çalışma olan Troas Kültür Rotaları projesiyle de Çanakkale Rehberler Odası, kurumlar, köyler, ilçeler, belediyelerin oluşturduğu sinerji ile her köyün ayrı bir özelliği insanlığa sunulacak. Bu projenin en güzel tarafıdır. Bölgede var olan doğal, kültürel tarihsel zenginliklerin farkındalığının daha da artırılmasını gündeme getirecek. Bu tür projeler bu anlamda çok önemli. Troya Müzesi, Troya Yılı ve Troas Kültür Rotaları Projesi, doğunun ve batının Anadolu topraklarında Çanakkale’de buluşmasını sağlayacak. Troya Yılı sadece Çanakkale’nin değil, Türk turizminin hikayesi oldu”’ dedi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.