Uluslararası Troya Çocuk Halk Oyunları Festivali Çan’ı Renklendirdi

Uluslararası Troya Çocuk Halk Oyunları Festivali Çan’ı Renklendirdi

2018 Troya Yılı kapsamında;  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den yüzlerce çocuk, Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’nde Çanakkale’de buluştu.
Çanakkale Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) ortaklığında 20-24 Nisan tarihleri arasında 19 ülkeden 20 misafir ekibin halk dansları öğrencilerinin katılımıyla düzenlenen Uluslararası Troya Çocuk Halk Oyunları Festivali kortej yürüyüşü ile başladı. Halk Dansları Festivali’ne katılan gruplar Golf Çay Bahçesi önünden start alan kortej yürüyüşüyle Çanakkale sokaklarına renk kattı.   Azerbaycan, Makedonya, Ukrayna, Arnavutluk, Bosna Hersek, Rusya Federasyonu, Kırgızistan ve Nepal başta olmak üzere Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’dan 20 yabancı, Türkiye’nin farklı illerinden 10 grup yüzlerce çocuk yerel halk danslarını 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale ve ilçelerinde sergiledi. Festival Çanakkale ve İlçelerinde renkli görüntülere sahne oldu.

Çan Sokakları Çocuklarla Renklendi 

Çanakkale’nin Çan ilçesinde düzenlenen ’1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’ kapsamında dünyanın ve Türkiye’nin dört yanından gelen çocuk halk dansları ekipleri ülke ve yörelerine ait değerleri danslarıyla sergilediler.

Çanakkale Folklor Araştırma Derneği tarafından düzenlenen festivale yurt dışından; Gürcistan, Sırbistan, Moldova, Bosna Hersek, Türkiye’den ise Manisa ve Bursa illerinden gelen minik halk dansları ekipleri ve Hacı Fatma Bodur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Dansı ekibi katıldı.

Gösterilerden önce gerçekleştirilen kortej yürüyüşünde dans ekipleri ile birlikte Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu, Çan Kaymakamı Adil Karataş, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Bal, AK Parti Çan İlçe Başkanı Murat Okan ve çok sayıda vatandaş Çan Belediyesi Termal Park Amfi Tiyatro’ya kadar yürüdü.

Çan Belediyesi Termal Park Amfi Tiyatro’da gerçekleştirilen 1. Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’nde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu açılış konuşması gerçekleştirdi.
Başkan Kuzu konuşmasında; “Biliyoruz ki insan hayatının en önemli ve en masum zamanıdır çocukluk yılları Çocukluk evrensel bir kimliktir. Hangi milletten, hangi ülkeden olursa olsun çocuklar aynı dili konuşur ve o dil de sevgidir. Sevgi, barış, neşe ve coşkuyla bu akşam burada buluştuk. Ayrıca çok farklı ülkelerden ve cennet vatanımızın kıymetli yörelerinden minik misafirlerimizi Çanımızda ağırlamanın da mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Konuşmanın ardından çocuk halk dansları ekiplerinin gösterileri sergilendi. Sahnelenen gösteriler, seyirciler tarafından büyük alkış aldı.

Haber: Gökçe Güzel

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.