Ukrayna’dan Troya’ya Bir Kapı Açılıyor!

Ukrayna’dan Troya’ya Bir Kapı Açılıyor!

Ukrayna’da düzenlenen Ukrayna Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’nın (UITT) açılışı yapıldı.

Ukraynalılar, katılımcılarının çoğunu Türk şirketlerinin oluşturduğu fuarda, Kiev Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin standına yoğun ilgi gösteriyor.

Bu yıl, 24.sü gerçekleştirilen Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda hazırlanan tanıtım standında Türkiye ve Çanakkale’nin yanı sıra 2018 Troya Yılı da tanıtıldı.

UITT fuarında, Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Kültür ve Turizm Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen 2018 Troya Yılı tanıtımı fuar katılımcılarından büyük ilgi gördü.

Fuarda stant açılışına Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Ukrayna Ekonomi, Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mıhaylo Titarçuk, Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık’ın yanı sıra çok sayıda turizm, seyahat acentesi temsilcisi ve fuar davetlisi katıldı.

Türkiye standının açılışında konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, Ukrayna ile Türkiye arasında turizm alanında da karşılıklı ilişkilerde ciddi ilerleme olduğunun altını çizdi. “1 milyon Ukraynalı misafir hedefini birlikte başardık” Ukrayna’nın Türkiye için çok önemli bir pazar olduğunu belirten Önal, “Ukrayna, son üç yıldır turist rakamları açısından sürekli büyüyen bir pazarımız. 2016 yılında ülkemizde bazı sıkıntılar yaşandığı zaman da bu fuarda Bakanlık ve Türk turizm sektörü olarak bulunmuştuk. O zaman 1 milyon Ukraynalı misafir hedefi koymuştuk. Bunu birlikte başardık. Ukrayna ile hem turizm alanında hem de kültürel alanda karşılıklı ilişkilerimizin artmasını diliyoruz. Bu yıl da inşallah çok güzel bir sezonu birlikte geçireceğiz. Fuara yoğun katılım bunu gösteriyor” dedi.

Daha sonra söz alan Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise şunları söyledi: “Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde birkaç cephede başarı hikayeleri yazılıyor. Bu alanlardan biri de turizm. Bu başarı hikayesinin üç temel unsuru var. Turizm sektörü olarak sizler çok iyi çalıştınız, Ukrayna’yı unutmadınız, ısrarla buraya geldiniz, Türkiye’yi çok iyi tanıttınız. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere devletimiz tabii ki iyi çalıştı. Ukrayna devleti de çok katkıda bulundu. Türkiye’den Ukrayna’ya gelen turistler de artıyor. Bu ilişkilere yeni rekorlar kırılarak devam edecek.

“Türkiye ve Ukrayna’nın stratejik ortak olduklarını vurgulayan Ukrayna Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakan Yardımcısı Mihail Titarçuk: “Karadeniz bizi ayırmıyor, tam tersi birleştiriyor. Türkiye kendi içinde sorunlar yaşadığı zaman bu ülkeye yardım elimizi uzattık ve Türkeyi’yi ziyaret eden Ukraynalı turist sayısında ciddi artış yaşandı. En iyi işbirliği, güven ilişkisidir.”İki ülke arasında kimlikle seyahat dönemi başladı.

UIT Fuarı’nda, 2018 Troya Yılı sebebiyle stant alanı için hazırlanan dev truva atı maketi katılımcılardan büyük ilgi gördü.

Ukrayna bölgesinin en büyük turizm fuarı olan UITT 3 gün boyunca ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.