Türkiye’nin Yaşamak için En İyi Kenti Çanakkale Oldu

Türkiye’nin Yaşamak için En İyi Kenti Çanakkale Oldu

FORBES’un ideal kentler listesinde Çanakkale, yaşamak için en ideal kent unvanını aldı.

FORBES dergisi beşincisinin hazrıladığı ideal kentler listesine Türkiye 2019 Mayıs sayısında yer verdi. İdeal kentler arasında Çanakkale, yaşamak için en ideal kent tanımıyla listede yer alırken dergi, bu çalışmasını Twitter hesabından da şu ifadelerle duyurdu. “İdeal Kentler araştırmasının sürprizi, ‘Türkiye’nin yaşamak için en iyi kenti’ Çanakkale oldu. Geçen sene 18’inci sırada olan kent bu sıçramayı yaşam kalitesini içeren 60 verinin neredeyse tamamında ilk 25 içinde yer almasına borçlu.”

‘İdeal Kentler’ listesi zirvesinde İstanbul yer alırken, Çanakkale ise ‘yaşamak için en ideal kent’ unvanını ilke kez alan illerden oldu. Dergide Çanakkale için, “Yılın sürprizi. ‘Türkiye’nin yaşamak için en iyi kenti’ sıralamasının yeni sahibi, geçen yıl 18’inci sıradaydı. Bu sıçramayı büyük ölçüde ‘yaşam kalitesini’ içeren 60 verinin neredeyse tamamında ilk 25 içinde yer almasına borçlu. Çanakkale bir büyükşehirden her şeyi daha konforlu ve daha erişilebilir bir şekilde sunuyor. Kendi kendine yetebiliyor; sağlık, eğitim ve adalet istatistiklerinde iyi. Kişi başına düşen yeşil alanda ilk 15 içinde, kişi başına düşen gelir ortalamanın üstünde. Buna ek olarak iş yapma konusunda da sıralama olarak olmasa da aldığı puanlar yükseliyor” ifadelerine yer verildi.

Çanakkale’ye yaşamak için en ideal kent unvanının verilme sebebi ise şöyle aktarıldı; “Kuşkusuz FORBES listesinin en çok konuşulan ve tartışılan sonucu, yaşam kalitesini ölçen ‘Yaşamak için En İyi Kent’ sıralaması. Öncelikle şunu özellikle vurgulamak gerekiyor ki, ‘Yaşamak İçin En İyi Kent” seçimi, araştırmanın genelinde olduğu gibi ölçülebilen istatistiki verilere dayanıyor. Dünya genelindeki benzeri araştırmalarda olduğu gibi sübjektif yani ölçülemeyen veriler ve yorumlarla sıralama oluşturulmuyor. Buna göre 2019’un zirvesinde Çanakkale var. Aynı zamanda genel listenin de dördüncüsü bu yılın büyük sürprizi ve periferinin de yükselişinin simgesi. Henüz ‘büyükşehir’ unvanı taşımayan Çanakkale, aynı zamanda 2019 listesinin ‘en yaşanılabilir kenti’. 17 basamaklık bu yükselişi Çanakkale, bir büyükşehirden beklenen her şeyi daha konforlu ve daha kolay erişilebilir bir şekilde sunabilmesine borçlu. İş ve ticaret potansiyelinde ise yeni yatırımlarla önümüzdeki senelerde sadece altı puan geride olduğu ilk üç içine kendini rahatlıkla atabilecek görünen Çanakkale, geçen listelerin birincileri Tekirdağ, Eskişehir, Trabzon gibi rakiplerinden iş alanındaki avantajı kendine lehine çevirmiş durumda.”

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.