Türkiye’nin En Görkemli Kalesi; Kilitbahir Kalesi

Türkiye’nin En Görkemli Kalesi; Kilitbahir Kalesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı”nın “kulturportali” (https://www.kulturportali.gov.tr/) isimli internet sitesi üzerinden açıklanan Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi sıralamasında Kilitbahir Kalesi ikinci sırada yerini aldı.

Bu sıralamada, ilk sırayı Rize-Zilkale alırken, Kilitbahr Kalesi ikinci sırada yerini aldı. Bakanlık tarafından sıralanan 13 Kalenin sıralaması şöylee; Rize-Zilkale, Çanakkale-Kilitbahir Kalesi, Amasya Kalesi, Antalya-Alanya Kalesi, Sinop Boyabat Kalesi, Diyarbakır Kalesi, Aydın-Güvercinada Kalesi, Mersin-Mamure Kalesi, Muğla-Bodrum Kalesi, Giresun-Tirebolu Kalesi, Nevşehir-Uçhisar Kalesi, Van-Hoşap Kalesi girdi.

Çanakkale Boğazı”nın güvenliği için 1462-1463 yıllarında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Avrupa Yakası’ndaki üç yapraklı yonca şeklindeki Kilitbahir Kalesi, 7 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından “yaşayan müze” haline getirilmişti. Yapılan restorasyon çalışmaları ile baştan sona yeniden yaratılan kale, Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından 18 Mart tarihinde yeniden ziyaretlere açılmıştı. İçindeki heykeller ve sanatsal görseller ile “Yaşayan Müze” ünvanına sahip olan tek kale olan Kilitbahir Kalesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “kulturportali” isimli internet üzerinden açıklanan Türkiye’nin en görkemli 13 kalesi sıralamasında ikinci sırada yerini aldı. Kilitbahir Kalesi Fatih Sultan Mehmet Tarafından Denizden gelecek tehditleri önlemek için Çanakkale Boğazının ortasına ve en dar yerinde, Anadolu yakasındaki Çimenlik Kalesi ile karşılıklı olarak 1462-1563 yılında yaptırılmıştır. Güney köşesinin kapısının üzerinde kitabe olan 14.5 metre yüksekliğinde kesme taş ile yapılan yuvarlak kule ile birleşen surlar 1541-1542 yılında Kanuni Sultan Süleyman zamanında yaptırılmıştır. Yukardan bakıldığında yonca şekilli olan kale üç avlu ile iç kale ile ortada 30 metre yüksekliğinde 7 katlı bir kulesi vardır. Kalenin etrafı sur hendeği ile çevrilidir. Denizin en dar yerinde kurulduğu için de denizin kilidi anlamına gelen Kilid-ül Bahr simi verilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı, www.kulturportali.gov.tr adresinden Türkiye”nin en görkemli 13 kalesini sıraladı.

Haber: Gökçe Güzel

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.