TRUVA KARDELENİ KORUMA ALTINDA

TRUVA KARDELENİ KORUMA ALTINDA

Çanakkale yöresinde yetişen endemik bitki türü Truva Kardeleni (Galanthus trojanus) ile ilgili çalıştay düzenlendi. 2018 Troya Yılı etkinliklerinden biri olan çalıştayda, Truva Kardeleni’nin özellikleri ve koruma çalışmaları kapsamında konuşmalar yapıldı.

Çanakakle bölgesinde yetişen endemik bitki türü Truva Kardeleni’ni koruma çalışmaları kapsamında çalıştay düzenlendi. Kolin Otel’de, İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başlayan çalıştay Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürü Mustafa Bulut’un konuşması ile devam etti.

Bulut yaptığı konuşmada; “Tür koruma eylem planları, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2011 yılında yapılanmasıyla 2013 yılında başlattığı ve 2023 yılına kadar nadir 100 türün programlar çerçevesinde koruma eylem planları için hazırlamış olduğu proje çerçevesinde Truva Kardeleni de eylem planına dahil olan ve bölge müdürlüğümüzce hazırlanan bir projedir. Bakanlığımızın hedefi 2023 yılına kadar 100 türü korumak, korunması için yapılacak çalışmaları belirlemektir. Truva Kardeleni’ni Çanakkale ilimizde 400 ve 600 kodlarında varlığı tespit edilmiş; Çanakkale ilimizin iki ilçesinde de varlığı tespit edilmiş bir türken yapılmış olan çalışmalar ile deniz seviyesinin 200 metre kotuna kadar indiği ve daha fazla ilçemizde yetişmekte olduğu ekibimiz tarafından yapılan çalışmayla tespit edilmiştir” dedi. Programın devamında katılımcılara “Türkiye’nin Biyoçeşitliliği ve Biyokaçakçılık Tanıtım Filmi” izletildi. Proje koordinatörünün sunumu ile devam eden çalıştay, Doç. Dr. Selamı Selvi’nin sunumunun ardından soru-cevap kısmı ile son buldu.

Haber: Gökçe Güzel 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.