Truva Atı Kısa Film Festivali’ne Perihan Savaş Damga Vurdu

Truva Atı Kısa Film Festivali’ne Perihan Savaş Damga Vurdu

Çanakkale Onsekiz Mart üniversitesi ev sahipliğinde, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün işbirliği ve Çanakkale Valiliği himayelerinde düzenlenen 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’nin galası görkemli gecede gerçekleşti.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Levent Kerim Uça, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer ve ünlü sinema oyuncusu Perihan Savaş’ında katıldığı gala gecesinde konuklar kırmızı halı üzerinde yürüyerek salona geçti. Düzenlenen büyük organizasyonda kongre merkezini dolduran davetliler, gecede sahne alan 3 Tenor grubunu coşkuyla alkışladı. Gala gecesinde Kısa Film Yarışmasına katılan 2 bin film arasından dereceye girenler açıklandı.

Truva Atı Kısa Film Festivali’ne Perihan Savaş damga vurdu.

“BİZİM DÖNEMİMİZDE ÜNİVERSİTELER GENÇLERİN ARKASINDA DURMAZDI”

Çanakkale Uluslararası Truva Atı Kısa Film Yarışması’nın gala günü festival konuğu olan ünlü sinema oyuncusu Perihan Savaş’ın söyleşisi ile başladı. IÇDAŞ Kongre Merkezi’nde gerçekleşen söyleşiye öğrenciler, akademisyenler ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Gerçekleşen söyleşi öncesi Perihan Savaş’ın hayatını anlatan kısa bir video gösterisi yapıldı. Ardından alkışlarla sahneye davet edilen Perihan Savaş, “Burada olmaktan dolayı çok mutluyum. 2. Truva Atı Kısa Film Festivali gerçekten önemli. Baktığım zaman çok fazla ilgi olduğunu çok özel filmlerin olduğunu gördüm. Gençlerin bu anlamda desteklenmesinin, üniversitenin gençlerin arkasında olmasının gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu anlamda çok mutluyum” dedi.

Kendi hayatını anlatarak sinemaya nasıl başladığının öyküsünü paylaşan Perihan Savaş, “Ayrıca düzeltmek isterim 1955 değil 1957 doğumluyum, iki yıl iki yıldır” diyerek salonu kahkahalara boğan Perihan Savaş, sinemada yaşadığı unutulmaz hatıralarını davetlilerle paylaştı.

“HEPSİNİ YEŞİLÇAM’A BORÇLULAR”

Yeşilçam döneminde ne kadar zor şartlar altında çalıştıklarından bahseden Savaş, “Zaman zaman Türk sinemasının bazı sahneleriyle alay ederler ya ama biz çok zor şartlar altında çalıştık. Sinema ekipmanı alınamazdı, çok pahalıydı. Kameraman çuvalın üzerine otururdu, setteki işçilerde çuvalı çekerdi. Biz o şartlar altında, o sevgiyle, o özveriyle çalıştık sinemada ve bugün bizleri izliyorsunuz, bir sürü genç oyuncular, yönetmenler çıkıyor. Bence hepsini Yeşilçam’a borçlular. Yeşilçam gerçekten çok büyük emek verdi” şeklinde konuştu.

“FİLMLERİ İZLEDİM, BAYILDIM”

Daha sonra söyleşiye katılanların sorularını yanıtlayan Perihan Savaş, gençlerin merak ettiği sinema ve tiyatro alanındaki deneyimlerini anlattı. “Bizim dönemimizde gençlere çok fazla fırsat verilmezdi. Yeşilçam’ın hatalarından birisi de buydu. Hep kalıplaşmış kişiler belli başlı köşeleri almışlardı. Gençler ne kadar çabalasalar da, güzel senaryolar yazsalar da kaile alınmazlardı. O dönemlerde üniversiteler kısa film yarışması yapsın, sanat adına gençlerin arkasında dursun, öyle bir şey yoktu. Ama şimdi bakıyorum, gerçekten çok güzel şeyler yapıyorlar ve gençlerimizin o kadar önemli şeyler yapmışlar ki! Filmleri izledim, bayıldım. Çok umutluyum” ifadelerinde bulundu.

BİRİNCİ FİLM ‘HİKAYECİ’ OLDU

Perihan Savaş’ın söyleşisinin ardından 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Yarışması’nın gala gecesi düzenledi. 3 Tenor’un dinletisiyle başlayan 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali Gala Gecesi’nde derece girenleri Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı Kaşdemir, Rektör Acer ve Perihan Savaş birlikte açıkladı. 2. Uluslararası Truva Atı Kısa Film Festivali’nin birincisi Hikayeci filmi ile Anıl Güldoğan olurken, ikincisi Naftalin Filmi ile Furkan Daşbilek, üçüncüsü ise İtalya’dan Der Wolf Filmi ile katılan Benjamin Thum oldu.

Haber: Gökçe Güzel 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.