Troya’ya Korfmann’dan Duygusal Ziyaret

Troya’ya Korfmann’dan Duygusal Ziyaret

Çanakkale merkeze bağlı Tevfikiye Köyü sınırları içerisinde bulunan, her yıl binlerce turisti ağırlayan Troya Ören Yeri, bu kez çok anlamlı ve duygusal bir ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Yaşamının 17 yılını Antik Troya’ya adayan, kazılara başlarken ‘Troya Müzesi’ fikrini ortaya atan Prof. Dr. Manfred Osman Korfmann’ın görmeye ömrü yetmediği müzeyi, açılışına sayılı günler kala eşi Katja Korfmann ziyaret etti.

1988-2005 yılları arasında gerçekleştirdiği Troya kazılarıyla Homeros, İlyada ve Troya araştırmalarında bir çığır açan, Troya Müzesi’nin hayata geçirilmesi için önemli çalışmalar gerçekleştiren, 2005 yılında kanserden vefat eden efsane kazı başkanı Alman arkeolog Korfmann’ın eşi Katja Korfmann, “Eşim Osman Bey, hayatını Troya’ya adamıştı. Müze onun hayallerinden biriydi. Böylesine modern ve görkemli bir müzeyi görse çok ama çok sevinirdi” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2018’in Troya Yılı olarak ilan edilmesiyle birlikte ilginin büyük oranda arttığı 5 bin yıllık geçmişe ışık tutan Troya Ören Yeri’nde müze heyecanı yaşanıyor. Müze, açılışına sayılı günler kala öneml bir ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Bayan Korfmann’a ziyareti sırasında Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Temsilcisi Erkan Dede, Troya’nın şuanki Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ile Çanakkale Arkeoloji Müzesi yetkilileri eşlik etti.

1988 yılında Troya Müzesi fikrini ortaya atan Prof Dr. Korfmann, Troya’da gerçekleştirdiği kazı ve sergi çalışmalarının yanı sıra, Troya Müzesi’nin hayata geçirilmesi için de önemli çalışmalar gerçekleştirmişti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.