Troya’nın Yaşam Kaynağı Kemerdere’de Restorasyon

Troya’nın Yaşam Kaynağı Kemerdere’de Restorasyon

Çanakkale’de tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan Troya Antik Kenti’nin yaşam kaynağı olarak nitelendirilen tarihi su kemeri Kemerdere’de restorasyon çalışmaları başlıyor.

Çanakkale‘de mevcut bulunan tarih turizmin geliştirilmesi, destinasyonlarının artırılması, tarih ve doğa odaklı alternatif turizm merkezlerinin oluşturulması için Çanakkale merkeze bağlı Civler köyü Kemerdere mahallesinde bulunan Tarihi Su Kemeri’nin ihya çalışmaları Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının desteği ile başlıyor.

Tarihi Su Kemeri’nin ihya çalışmaları kapsamında Vali Orhan Tavlı, Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Troya Kazısı Temsilcisi Kemal Çibuk ve DSİ 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman’dan bölgenin bulunan tarihi su yolu hakkında bilgi aldı.

Ziyarette ayrıca Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Troya Kazısı Temsilcisi Kemal Çibuk tarafından Troya ören yerinden başlayan kazı çalışmaları hakkında Vali Orhan TavlıI’ya bilgi verildi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür eden Vali Orhan Tavlı, Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof.Dr. Rüstem Aslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Troya Kazısı Temsilcisi Kemal Çibuk ve DSİ 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman’a çalışmalarında başarılar diledi.

Güney Marmara Kalkınma Ajansı’nın 2018 Yılı Turizm Alt Yapısının Geliştirilmesi Küçük Ölçekli Alt yapı Mali Destek Programı kapsamında alınan destek ile Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından yapılacak olan Tarihi Su Kemeri’nin ihyası ile Çanakkale merkeze bağlı Civler köyü Kemerdere mahallesinde bulunan Tarihi Su Kemeri’nin tarihi yapısı ve doğal dokunun güzellikleri ile tarih odaklı doğa ve ekolojik turizm alanı olarak Çanakkale’mize kazandırılacak.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.