Troya’da Müzeler Günü Kutlandı

Troya’da Müzeler Günü Kutlandı

38. Uluslararası Müzeler Günü, Çanakkale Troya Müzesi’nde kutlandı. 

18 Mayıs Müzeler Günü’nün 38’incisi geçtiğimiz Cumartesi Günü Troya Müzesi’nde yapılan etkinliklerle kutlandı. Gerçekleştirilen etkinliklere; Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, İl Öze İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Müze Müdürü Ali Atmaca, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Süha Özden, Troya Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ile çok sayıda davetli katıldı. Açılış Konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz gerçekleştirdi. Dokuz, açıklamalarında”1982 yılından beri ülkemizde Müzeler Günü kutlanmaktadır. Bu müze sadece Troya Ören Yeri’ndeki veya bu bölgede çıkan kültür varlıklarını sergilemiyor. Troya Müzesi’nde, Troas Bölgesi’nde çıkan bütün eserler sergilenmektedir. Bu müze yaklaşık 75 milyon lira gibi bir bedelle bölgemize ve ülkemize kazandırıldı. Bu kıymetli müzenin açılışı ile birlikte sadece Çanakkale’miz değil, bütün ülkemizdeki kıymetli değerler tanıtılmış olacak” dedi.

2018 yılının en önemli katma değeri olan eserin Troya Müzesi olduğunu belirten Kemal Dokuz, “Müzemiz 10 Ekim 2019 tarihinden itibaren şu ana kadar yaklaşık 50 bine yakın bir ziyaretçi ile buluştu. Geçtiğimiz 2018 yılında 535 bin kişi gibi bir ziyaretçi ile buluştu. Nihai hedefimiz Cumhuriyet’in 100. yılında 1 milyon kişiye ulaşmak. Müzeler, ülkelerin ve şehirlerin bellekleridir. Biz bu kıymetli eserimizi ne kadar koruyabilirsek, himaye edebilirsek geçmişi geleceğe aktarma adına o kadar anlamlı çalışmalar yapmış oluruz. Troya Müzemiz sadece Çanakkalemizin değil ülkemizin hatta uluslararası boyutun hafızası durumunda. Böyle bir müzeye sahip olmaktan dolayı bizler onur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Müzeler Günü kutlamalarında bir konuşma yapan Müze Müdürü Ali Atmaca ise konuşmasında müzelerin ülke ve kent kültüründe yarattığı değerin yanı sıra kültürel miras olarak önemine değindi ve şunları söyledi:

“2018 yılı ülkemizde, Bakanlığımızca “ Troya Yılı “ olarak ilan edilmiş, Valiliğimizin himayelerinde yerelde, ulusal ve uluslararası alanda çok sayıda etkinlikler düzenlenmiştir. Yapılan bu etkinlikler Çanakkale’ye ilişkin tüm dünyada farkındalığı arttırırken, Çanakkale, çok sayıda ülkenin Bakanlarının, Büyükelçilerinin ve de üst bürokratların uğrak noktası olmuştur. Ayrıca yine görsel ve yazılı basında da tüm dünyada ilk sıralardaki yerini korumuştur. Bu vesileyle de Türkiye Halkla İlişkiler Derneği tarafından bu yıl 18’ncisi düzenlenen Altın Pusula Halkla İlişkiler Ödüllerinin “ büyük ödülü olan Altın Pusula Ödülü Çanakkale Valiliğine verilmiştir.
2018 Troya Yılının en önemli kazanımı ne diye soracak olursak. Hiç kuşkusuz verilecek cevap 10 Ekim 2018 tarihinde ziyarete, 18 Mart 2019 tarihinde de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle resmi açılışı yapılan, dünyanın en önemli arkeoloji müzelerinden biri olan “ TROYA Müzesi’dir “ Ve bu vesileyle de emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz.”

Açılış konuşmasının ardından Çanakkale Koleji öğrencileri tarafından müzik dinletisi gerçekleştirildi. Daha sonra çağdaş sanat sergisinin açılışı gerçekleştirilerek kutlamalar çeşitli etkinliklerle devam etti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.