TROYA YOLU DÜNYA’DA İLK 10’UN ARASINA GİRECEK

TROYA YOLU DÜNYA’DA İLK 10’UN ARASINA GİRECEK

Şangay’da düzenlenen ITB Chlna Turizm fuarına katılan Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Adem Biçer, fuarın Çanakkale tanıtımına katkısı olduğunu vurguladı. Biçer, Fuar’da 2018 Troya Yılı’ndan ziyade özellikle 19 etaplık Troya Yolu Projesini de tanıttık. Bu yol dünyada ilk ona girecek bir yol olacak ve sadece turlar, oteller değil çiftçi ve köylü de bir gelir elde edecek” dedi.

16- 18 Mayıs’da, Şangay’da düzenlenen ITB China Turizm fuarına katılan Çanakkale Rehberler Odası Başkanı Adem Biçer Troya Yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.  Fuarda, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından, 2018 Troya Yılı kapsamında özel olarak açılan bir stant ile, Troya Ören Yeri ve 600 km’lik Troya Yolu Projesi tanıtıldı. ÇARO Başkanı Adem Biçer, ” Kültür ve Turizm Bakanlığı, Troya Yılı tanıtımı kapsamında özel bir stant açtı ve iki gün boyunca, turistlere Çanakkale’yi tanıttık. Çanakkale’ye tur düzenleyen uzak doğu şirketleri ile görüştük. Turlar ile konaklamaları Çanakkale’de yapması konusunda görüşmeler yaptık. Onları acentalarımıza yönlendirdik. Türkiye Şanghay Başkonsolosu Sabri Tunç Angılı da stantımızı ziyaret etti. Çin’de de bu yıl Türkiye Turizm Yılı ilan edildi. Bu sebeple Çin’den çok fazla turist geldi. Fuar’da yaptığımız görüşmelerde, birkaç şirketle görüştük. Biri ilk 4 ayda 6 bin diğeri 20 bin bir diğeri de 13 bin civarında turistin ülkemize gönderildiğini ifade etti” dedi.

TROYA YILI SADECE ETKİNLİK YILI DEĞİL

Biçer açıklamalarına şu sözlerle devam etti: “Katıldığımız fuarlarda tüm bu projeleri ve Çanakkale’ye yapılacak olan yatırımları anlatıyoruz. Buraya geldiklerinde neler yapabileceklerini anlatıyoruz. Fuarlara katılma amacımız da bu.  Troya Yılı ilan edilince, Ticaret Odası ile ortak imza ile bildiriye çıktığımızda amacımız 2018 yılında binlerce insan Çanakkale’ye gelsin değildi. Amaç uzun vadeli yatırımların, sürdürülebilir turizmin temelini atmaktı. Bu yılın ilan edilmesi ile birlikte on yılda bitmesi öngörülen müze bir yılda bitecek. Troya gezilerinin süresini uzatmak ve konaklamayı Çanakkale’ye taşımak hedeflerimiz arasında. Daha da önemlisi, başından beri desteklediğimiz, en çok ihtiyaç olan bölgede Troias Yürüyüş Yolu Projesini hayata geçireceğiz. 2018’in Troya Yılı ilan edilmesinin en büyük kazanımı da bu yol olacaktır. Katıldığımız her fuarda bu projeyi özellikle anlatıyoruz.”

TROYA YILI ÜLKEMİZİN TURİZMİ İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ

“19 etaplık, 600 KM’lik bir parkur olacak. Her etap bir köyde bitecek. Her etabın tarihi bir ismi olacak. İstanbul’da TÜRSAB Genel Merkez’de,bu yolu anlattık ve müthiş geri bildirimler aldık. Bu ülke turizmi için de oldukça önemli bir proje olacak. O yolu yürümeye gelen bölgeyi de gezecektir. 5 aylık stratejik eylem planımız içerisindeyiz. Yürüyüş uzmanları, arkeologlar, coğrafyacılar, üniversitemizden hocalarımızla, 25 kişilik uzman ekiple bu yol üzerinde çalışıyoruz. Yolun nereden geçeceği, güzergah üzerinde nelerin olacağı, ihtiyaçlar, eksikler tespit ediliyor. Uluslararası basın tanıtımımız üzerine konuşuyoruz. Sonra ortak bir şekilde etapların ismini koyacağız. Valiliğimizden 5 aylık stratejik eylem planı için süre ve bütçe istedik. Onaylandı, en kısa zamanda projemizi hayata geçireceğiz.”

BU YOL DÜNYA’DA İLK 10’A GİRECEK

“Dünya’da iki kıtaya dokunan, en fazla temaya merkez hariç Çanakkale’nin 11 ilçesine dokunan bir parkur olacak. Her parkur farklı bir konuyu işleyecek ve 47 antik kenti bağlayacak. Bu süreçte çiftçiye eğitim verilecek. Yürüyüşe katılan turist yol boyunda domates toplayabilecek mesela. Bu yol hayata geçince homojen bir dağılımla gelir elde edilecek. Sadece turlar, oteller para kazanmayacak, köylü de para kazanacak. Bu proje ile 2013 yılından beri uğraşıyoruz. Troya yılı ilan edilince hız kazandık.”

TARİHİ YARIMADA’DA KEŞFEDİLMEMİŞ YOLLAR VAR

“Tarihi Yarımada da yürünebilecek Sefer Yolu gibi çok eşsiz yollar var. Bunlar üzerinde çalışacağız.  Savaş öncesi lojistiğin getirildiği mükemmel yollar var. Keşfedilmeyi bekliyorlar. Kaz Dağları’nda Mehmet Akif’i Cevat Paşa’yı işledik. Homeros, İda ismini verdiğimiz yollar var. Anadolu Tabyaları’da çok ziyaret edilmiyor. Tabyalara yürüyüş parkı oluşturarak ona da Cevatpaşa ismini vereceğiz.”

PLANIMIZ ÇANAKKALE TURİZM A.Ş KURMAK

“Çanakkale’de siyasilerin bu adımların destek olması çok önemli. Güzel bir birliktelik yakalandı. Bozulmadan devam etmesini ve Çanakkale Turizm A.Ş isimli bir kurumla taçlanmasını istiyoruz. Her kurumdan bir temsilcinin yer aldığı bir ajans kurabilirsek çok daha sağlam adımlarla Çanakkale turizmini ileri bir noktaya taşırız. Valimiz Orhan Tavlı mükemmel bir insan. Hem akıllı hem de iş bitirici. Çok net ve kararlı cevaplar veriyor. Mesela Troya Yılı projesini o kadar benimsemiş ki bir rehber gibi çok güzel anlatıyor. Bizim heyecanımızı o da taşıyor ve onun açtığı kapılarla hızlı ilerliyoruz. Milletvekilimiz Bülent Turan da bize çok destek oluyor. Umarım daha güzel projelere imza atarız. Hep birlikte amacımız Çanakkale’yi kalkındırmak.” diyen Adem Biçer, 2018’in Çanakkale’ye ivme kazandırdığını belirtti.

Editör: Fevzi Elbi

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.