Troyazarlar Buluşmasında Edebiyat Şöleni Yaşandı

Troyazarlar Buluşmasında Edebiyat Şöleni Yaşandı

2018 Troya Yılı kapsamında düzenlene ‘Troyazar Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali sona erdi. Troia Ören Yeri’nde Tarihçi Yazar İlber Ortaylı ile açılışı yapılan festival, Dücane Cündioğlu’nun düzenlediği söyleşi ve kitap imza günü ile son buldu.

Troya Antik Kenti`nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine girişinin 20’inci yılı dolayısıyla T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ‘Troyazar Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali’ dün sona erdi.

31 Mart-8 Nisan tarihleri arasında Çanakkaleli vatandaşların, ünlü yazarlar ile buluşmasını sağlayan festivalin açılışı, 31 Mart günü Troia Ören Yeri’nde yapıldı. Ünlü Tarihçi Yazar İlber Ortaylı’nın ve Kore Büyükelçisinin katıldığı açılış, Troia Ören Yeri’nde başlayıp Troy Park AVM’de sona erdi.

İlber Ortaylı, festivalin ilk günü Troy Park AVM’de düzenlediği söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı.

Festivalin ikinci günü ise Yazar Ahmet Şerif İzgören, Güney Koreli yazarlar ve Yazar Hasan Ali Toptaş festival katılımcıları ile Troy Park AVM’de buluştular.

Ahmet Şerif İzgören, etkinlikte yaptığı söyleşinin ardından kitap imzaladı. Günün ilerleyen saatlerinde Güney Koreli yazarlar söyleşilerini gerçekleştirdi.

Yazar Hasan Ali Toptaş ise, düzenlediği söyleşi ve imza töreni ile Çanakkalelilerin yoğun ilgisiyle karşılandı.

Troyazarlar Buluşması’na Çocukların İlgisi Büyüktü!

Etkinliğin hafta içi programında ise çocuklar vardı. Festival kapsamında 2-6 Nisan tarihleri arasında düzenlenen ‘Çocuk Kitapları Festivali’ Çanakkaleli çocuklar tarafından büyük ilgi ile karşılandı.

Çanakkale merkez ve ilçelerinden gelen öğrenciler, Troyazar Çocuk Kitap Festivali’nde çocuk yazarlar ve binlerce kitap ile buluştu. Türkiye’nin önde gelen çocuk yazarları Havva Tekin, Pelin Güneş, Serhan Kansu ve Metin Özdamarlar`ın sunum ve söyleşileri etkinliğe gelen çocukların beğenisini topladı. Programın son iki günü ise yine söyleşi ve kitap imza törenleri ile devam etti.

Festivalin katılımcılarından Tuğçe Isıyel, : Mehmet Güreli, Sevin Okyay, Şükrü Erbaş, Haydar Ergülen, Mario Levi, Ethem Baran, Vecdi Çıracıoğlu, Irmak Zileli, Gökhan Akçura, Ali Ayçil, Pelin Buzluk, Emrah Polat, Mehmet Said Aydın, Ömür İklim Demir, Mevsim Yenice, Melike İlgün, Ömer İzgeç gibi yazarlarda derlediği ‘İstanbul’un Sakinleri’ adlı kitabı ile Çanakkaleliler ile buluştu.

Troyazarlar Buluşması’nda İstiklal Marşı’nın yazarı Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Akif Argon ve Fatih Bayhan da düzenledikleri ‘Safahat’ isimli eseri tanıttılar.

Programın son günü yazar Sinan Canan ve Savaş Barkçin söyleşilerini gerçekleştirdi ve geç saatlere kadar kitaplarını imzaladılar.

Festivalin son yazarı Dücane Cündioğlu yoğun katılımlı bir söyleşi gerçekleştirerek, katılımcıların sorularını yanıtladı.

Medyada geniş yer bulan Troyazar Uluslararası Homeros Edebiyat Festivali’ne Çanakkalelilerin ilgisi büyüktü.

 

Fotoğraflar için: http://www.canakkale.gov.tr/yazarlar-2018-troya-yilinda-okurlariyla-canakkalede-bulustu

Editör: Gökçe Güzel

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.