Troya Yılı Özel; Çanakkale’nin 12 Plajına Mavi Bayrak!

Troya Yılı Özel; Çanakkale’nin 12 Plajına Mavi Bayrak!

Troya Yılı’nda Çanakkale’nin 12 plajına uluslararası çevre ödülü mavi bayrak verildi.

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda 49 ülkede uygulanan Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2018’de mavi bayrak dalgalandırmaya hak kazanan plaj, marina ve yatlar belirlendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden yapılan derlemeye göre, bu yıl Türkiye’de 459 plaj, 22 marina ve 10 yatta mavi bayrak dalgalanacak.

Türkiye’de 2018 Troya Yılı’nda Çanakkale’de bulunan 12 plaj, belirlenen 33 kriteri de tamamlayarak mavi bayrak ödülü kazandı.

Mavi bayrak bulunan plajların daha temiz ve güvenli olması nedeniyle turistlerin tatil tercihlerinde üst sıralara giren Çanakkale, Bozcaada ve Gökçeada’nın yanı sıra sayısız plajıyla ilgi odağı olmaya devam ediyor!

 

– Mavi bayrak

Mavi bayrak, Avrupa Birliği’ne üye ülkelerde, yüzme amacıyla kullanılacak göl ile deniz suları için gerekli su kalitesini belirleyen mikrobiyolojik parametrelerin, yol gösterici ve uyulması zorunlu hükümler haline getirilmesiyle ortaya çıktı.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) FEE’nin Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olarak, mavi bayrak çalışmalarını 1993 yılından bu yana yürütüyor. Uluslararası prosedürler gereği mavi bayrak ödülü bir yıl veriliyor ve bu kapsamda her yaz denetim yapılıyor.

Deniz suyunun temizliğini, çevre yönetimine önem verildiğini, çevre bilincinin oluşturulmasına yönelik etkinliklerin yapıldığını, plaj veya marinayı kullananların ihtiyaçlarına cevap verecek donanım ve güvenliğini garanti eden sistem, bu nedenle bir marka özelliği taşıyor. Mavi bayrak ödülü konusunda plajlar için 33, marinalar için 25 kriter bulunuyor.

Çanakkale’nin mavi bayraklı plajlarına ulaşmak için tıklayınız: http://www.mavibayrak.org.tr/tr/plajListesi.aspx?il_refno=17

Haber: Gökçe Güzel 

 

 

 

 

 

 

Comments

  1. Reply

    plajların nerelerde olduğu yazılsaydı çok daha faydalı olurdu diye düşünüyorum.

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.