Troya Uluslararası Kültür Tur Operatörleri Çalıştayı Yapıldı

Troya Uluslararası Kültür Tur Operatörleri Çalıştayı Yapıldı

Troya Uluslararası Kültür Tur Operatörleri Çalıştayı Troya Ören Yeri ve Troya Müzesi ziyaretiyle başladı.

Alman Seyahat Acentaları ile ÇARO Başkanı Cihan Müşterioğlu’nun, ÇATOD Başkanı Armağan Aydeğer’in, TÜRSAB Çanakkale – Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik’in iş birlikleriyle çalıştay kapsamında düzenlenen Troya Ören Yeri ve Troya Müzesi ziyareti; Troya Ören Yeri Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan rehberliğinde gerçekleşti.

Troya Uluslararası Kültür Tur Operatörleri Çalıştayı’na katılan heyet  daha sonra Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’yı makamında ziyaret etti.

ÇANAKKALE GÜÇLÜ ALTERNATİF

Çanakkale’nin sahip olduğu tarihi, doğal, kültürel turistik zenginlikleri ve turizm alanında yapılacak işbirliği çalışmalarının ele alındığı ziyarette, Unesco Dünya Kültür Miras Listesinde yer alan Troya Ören Yeri ve 2018 Troya Yılı’nda tamamlanarak yerli ve yabancıların ziyaretine açılan Troya Müzesi görüşüldü. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, ÇATOD, TURSAB, ÇARO ve ÇATUD temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen 1. Uluslararası Troya Kültür Tur Operatörleri Çalıştayı kapsamında alınan kararlar hakkında Vali Orhan Tavlı’ya heyet tarafından bilgi verildi. Verilen bilgilerde özellikle bazı Avrupa ülkelerinin geçmiş dönemlerde tercih ettiği kültür turizm destinasyonlarında yaşanan aşırı yoğunluk ve kitle turizminin yapıldığı turizm bölgelerini son dönemde kültür turistinin tercih etmemesi nedeniyle;  Çanakkale’nin çok güçlü bir alternatif olarak avantajları olduğu belirtildi. Çanakkale’nin turizm alanında etkili tanıtım yapılması, güçlü ve doğru iletişim ağlarının içinde yer almasının önemi üzerinde durulmasının gerektiği, Çanakkale’nin Alman pazarında güçlü bir kültür destinasyonu olması için bir stratejik plan hazırlanması gerektiği kararına bağlandığı bilgisi verildi.

İLK ADIMLAR ATILACAK

Yapılan görüşmelerin ardından ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek teşekkür eden Vali Orhan Tavlı, misafirlere Difenbahya yaprağı üzerine Mevlana temalı tablo hediye etti.Kardeş Şehirler Dünya Turizm Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Baraner tarafından organize edilen çalıştay kapsamında Çalıştaya katılan Alman misafirler 1. gün Tarihi Gelibolu Yarımadası, 2. gün Troya ören yeri, Troya müzesi ve Tevfikiye – Arkeoköy, 3. gün Alexandria Troas, Troya Kültür Rotası, Behramkale, Assos ören yeri ve Antik limanı ziyaret etti. Çanakkale’nin etkileyici turizm potansiyelinin değerlendirilmesi için turizm sektörünün paydaşlarıyla ortak çalışma yapılması kararının alınarak 2019 yılında bu konuda ilk adımların atılacağı müjdesi verdiler.

Ziyaret boyunca Kemal Dokuz, Turizm sektörünün duayen isimlerinden Hüseyin Baraner ile bilgi alışverişinde bulundu. Ziyaret sonunda Kemal Dokuz ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirirken, heyete Çanakkale’yi tanıtıcı hediyeler takdim etti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.