Troya Tarihi Milli Parkı’nda Troya Yılı’nın İzleri

Troya Tarihi Milli Parkı’nda Troya Yılı’nın İzleri

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu Troya Tarihi Milli Parkında incelemelerde bulundular.

İncelemelere Troya Tarihi Milli Parkı içinde yer alan 2018 Troya Yılı kapsamında rehabilite edilen Güzelyalı Karanlık Liman- Kumkale Troya bağlantı yolu ile başlandı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 2. Bölge Müdürü Hakan Mumcuoğlu ve Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürü Mevlüt Özyanık’ın da bulunduğu incelemelerde;  Troya Tarihi Milli Parkı ve yakın çevresinde bulunan önemli tarihi alanlardan Kumkale Tabyası, Kumkale Şehitliği, Kumkale Tarihi Türk Mezarlığı, Kanlı Azmak mevkii ve Orhaniye Tabyasını ziyaret eden ve incelemelerde bulunan Vali Orhan Tavlı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu bölge hakkında yetkililerden bilgi aldı.

İncelemelerin ardından Çanakkale Valiliği ve OPET tarafından imzalanan protokolle Troya dönemi konseptine göre yenilenen ve rehabilite edilen Tevfikiye – Arkeoköy’üne geçildi. Burada Kale Çanakkale Bisiklet Festivali katılan bisikletçiler ve köy sakinleriyle bir araya gelen Vali Orhan Tavlı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Yusuf Kandazoğlu Tevfikiye – Arkeoköy’ünde yapılan müze, Truva meydanı, Troya evi, Troya konseptli pansiyon ve yapılan diğer çalışmaları gezdiler.

Tevfikiye – Arkeoköy gezisinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen Troya Müzesi’ni gezen Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kandazoğlu ve beraberindekilere Truva Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan tarafından eserler hakkında bilgi verildi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.