TROYA SELANİK’TE SERGİLENİYOR

TROYA SELANİK’TE SERGİLENİYOR

2018 Troya Yılı tüm dünyada tanıtılmaya devam ediyor bu kez tanıtımın durağı Selanik!

Selanik, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden özellikle Çanakkale bölgesinden misafirlerini ağırlıyor. Çanakkale yöresi halk oyunlarını ülke sınırlarının dışında sergileyecek Çanakkale Folklor Araştırma Derneği üyesi 20 dansçı, değerlerimizi anlatan 3 müzisyen ve görsel şölen sunan bir seramik sanatçısı 2018 Troya Yılı’nda Çanakkale ve Troya’yı tanıtmak için Selanik’te.

Ülke dışında da ilgiyle karşılanan Troya Etkinlikleri bir çok önemli isim tarafından ziyaret edildi. Çanakkale Folklor Araştırma Derneği (ÇAFAD) Başkanı Selim Yazan ile Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosu Orhan Yalman Okan Troya Standını ziyaret ettiler. Standı gezip görevlilerden bilgi alan Selim Yazan ve Orhan Yalman Okan daha sonra stant önünde toplu fotoğraf çektirerek bu anı ölümsüzleştirdiler.

ÇAFAD, 19 Mayıs sabahı Mustafa Kemal Atatürk’ün Selanik’teki evinde Zeybek ve Karadeniz oyunlarıyla birlikte anma programı gerçekleştirdikten sonra Başkan Selim Yazan ile birlikte Makedon Dernekleri Konfederasyonu Yönetimi ile bir araya gelerek Anadolu’nun kadim değeri Troya’yı anlatacaklar.

Haber: Fevzi Elbi

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.