“Troya Sadece Ören Yeri Değil, Bunun Ötesinde Bir Anlamı Var”

“Troya Sadece Ören Yeri Değil, Bunun Ötesinde Bir Anlamı Var”

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Troya Müzesi çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. 3 bin metrekarelik sergi salonuna, 11 bin 200 metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip olan müze hakkında konuşan Turan, “Troya tüm zamanların en ünlü kenti, Troya sadece ören yeri değil bunun ötesinde bir anlamı var. Troya Müzesi ile bu anlama ‘eserler çıktığı topraklarda sergilenmeli’ ilkesinin uygulandığı ilk yer olma özelliği de eklendi” dedi.

Troya’nın geçmişten bugüne Dünya Kültür Mirası’na ışık tuttuğunu belirten Turan, Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Troya, Doğu ile Batı’nın birleştiği, Ege Denizi ile Karadeniz’in Marmara Denizi’ni aralarına alıp karıştığı bir yerde  destanıyla ve buluntularıyla dünya kültür mirasını bin yıllardır etkilemeye devam ediyor. 1462 yılında ise Fatih Sultan Mehmed, Troya’yı ziyaret ettiğinde ‘İstanbul’u fethederek Troyalıların öcünü aldım’ diyerek kentin tarihteki önemine bir kez daha parmak basmıştı.

Troya antik kenti ve çevresi 1996 yılında millî park oldu. 1998 yılında ise Troya UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Troya Ören Yerinin girişindeki müzeyi ziyaret edenler, aşağı doğru inen bir rampa ile tarih yolculuğuna başlıyorlar. Burada Troya’nın katmanlarında yer alan 10 ayrı kent anlatılıyor. Troya’dan çıkarılan buluntular ve interaktif sergileme salonlarında devam eden sergiler müzenin seyir terasında sona eriyor. Ziyaretçiler terastan Homeros’un destanlarının geçtiği coğrafyayı, Kaz Dağları’ndan Çanakkale Boğazı’na, Avrupa’dan Asya’ya kadar olan topografyayı bilgilendirme panolarıyla inceleyebiliyor” dedi.

Adeta bir açık hava müzesi konumuna gelen Tevfikiye Köyü’ndeki çalışmalara da değinen Turan; “2018 Troya Yılı kapsamındaki kalıcı büyük projeler tamamlanma aşamasında. TevfikiyeArkeoköy projesinde de büyük aşama kaydedildi. Fatih Sultan Mehmed Han ve Atatürk heykelleriyle diğer uygulamalar da bitirilmek üzere.  Milli Park içindeki projeler de büyük aşama kaydedildi.  Troya ve çevresi söz konusu projelerle çok kısa bir süre içinde bir cazibe merkezine dönüşecek. Tüm bu projelerin yurt dışında duyurulmasını amaçlayan konferanslar da kesintisiz bir şekilde devam etmekte. Troya Müzesi, Antik Çağ`ın efsane kenti ile modern zamanları yan yana getirdiği için de heyecan verici” şeklinde ifade etti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.