Troya Müzesi’nin Açılışı İçin Geri Sayım Başladı

Troya Müzesi’nin Açılışı İçin Geri Sayım Başladı

Çanakkale’de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nde yapımı bu yıl tamamlanan müzenin, “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında açılması planlanıyor. Yaklaşık 10 bin metrekarelik alanda kurulan müzenin hizmete girmesiyle yurt dışına kaçırılan eserlerin dönüşü için de yürütülen çalışmalar hızlandırılacak. 

Çanakkale’de 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nde 2014 yılında yapımına başlanan müzenin açılışı için geri sayım başladı. Merkeze bağlı Tevfikiye köyü sınırları içinde yer alan, her yıl 500 binden fazla kişinin ziyaret ettiği antik kentteki Troya Müzesi’nin açılışının “2018 Troya Yılı” etkinlikleri kapsamında yapılması planlanıyor. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yarışmayla belirlenen proje kapsamında yapımına 2014 yılında başlanan Troya Müzesi inşaatı tamamlandı. Maliyeti 75 milyon lirayı bulan müze, 3 bin metrekarelik sergi salonları dahil 10 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor.

Troya Ören Yeri ve Çanakkale’deki diğer arkeolojik alanlarda gerçekleştirilen kazılarda bulunan eserlerin de çağdaş müzecilik anlayışıyla sergileneceği müzenin açılışının, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen “2018 Troya Yılı” içinde yapılması öngörülüyor. UNESCO tarafından 1998’de “Dünya Kültür Mirası Listesi”ne dahil edilen, 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti’nin önemi, müzenin açılmasıyla bir kat daha artacak. Homeros’un destanı İlyada’daki “Truva Savaşı’nın yapıldığı yer” olarak da bilinen antik kentteki müzenin açılmasıyla Troya’nın yıllık ziyaretçi sayısının 1 milyonu geçmesi, 44 ülkeye kaçırılan hazinelerin de Türkiye’ye iadesinin sağlanması hedefleniyor.

TROYA MÜZESİ

Müze binasının yüksekliği Troya Antik Kenti’nin kazı öncesi yüksekliğiyle eşit olacak şekilde tasarlandı. Bu sayede Troya’nın tüm detayları ile burada yaşatılması sağlanacak. Ulusal Mimari Tasarım Yarışması’nda, alanında uzman jüri heyeti tarafından 150’den fazla proje arasından seçilen, dünyanın en önemli çağdaş arkeoloji müzesi örneklerinden biri olacak Troya Müzesi görkemli bir törenle açılacak.

TROYA VE TROYA MÜZESİ DÜNYA GÜNDEMİNDE YER ALACAK

Müzenin açılışına, dünyaya yön veren siyasi liderler, dünyaca ünlü yıldızlar, ulusal ve uluslararası basın mensupları, kültür sanat ve turizm dünyasının kanaat önderleri, sanat ve spor camiasının önde gelen isimleri davet edilecek.

Türkiye ve Dünya Kültür Mirası için oldukça önemli bir değere sahip olan Troya, Troya Müzesi ile uluslararası bir farkındalık üretilmesine olanak sağlayacak. Troya ve müzenin bu sayede dünya gündeminde yer alması amaçlanıyor. 5 bin yıllık tarihin efsane ve mitlerine ev sahipliği yapacak Troya Müzesi, Doğu ve Batı kültürlerini Çanakkale’de buluşturarak Troya Medeniyeti’ni Dünya’ya tanıtacak.

YAKLAŞIK 2 BİN ESER SERGİLENECEK

Toplamda 3 bin metrekare sergi salonuna sahip müzede, Troya ve Troas kentlerinden elde edilen yaklaşık 2 bin eserin sergilenmesi planlanıyor. Müzede heykel, lahit, yazıt, sunak, mil taşı, balta ve kesiciler, pişmiş toprak seramikler, metal kaplar, altınlar, silahlar, sikkeler, kemik obje ve aletler, cam bilezikler, süs eşyaları, figürinler, cam ve pişmiş toprak koku şişeleri, gözyaşı şişeleri başta olmak üzere insanlık tarihine tanıklık etmiş çok özel parçalar yer alacak. Troya Müzesi, Çanakkale Müzesi Müdürlüğü envanterinde bulunan eserler ile kurgusu yapılan yeni müze teşhirinde, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nden Homeros büstü, Homeros betimli sikkeler ve 2012 yılında ABD’deki Penn Müzesi’nden Türkiye’ye iade edilen ve Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi envanterinde kayıtlı olan Troya kökenli 24 parça altın takıya da ev sahipliği yapacak. Eserlerin en önemlileri arasında ise Polyksena lahti ve Luvi mührü de bulunacak.

TASARIMIYLA ALDIĞI ÖDÜL DİKKAT ÇEKECEK

Troya Müzesi’nin en dikkat çekici yönlerinden biri de giriş rampasından çatı katına kadar uzanan bir yol olması.  Ödüllü tasarımı ile dikkati çeken müzeyi ziyarete giriş rampasından başlayan misafirler, giriş katından itibaren 7 başlığa bölünmüş bir hikayeyi takip edecek. Troas Bölgesi Arkeolojisi, Troya’nın Tunç Çağı, İlyada Destanı ve Troya Savaşı, Antik Dönemde Troas ve İlion, Doğu Roma ve Osmanlı Dönemi, Arkeoloji Tarihçesi, Troya’nın İzleri olarak kategorize edilen hikayelerin arkeoloji dünyasına yön veren eserleri büyük bir titizlikle ziyaretçiler ile buluşturulacak.

HER KATINDA FARKLI BİR HİKAYE ANLATILACAK

Troas bölgesinin arkeolojik kalıntılarıyla genel olarak anlatılacağı zemin katta Assos, Tenedos, Parion, Alexandria Troas, Smintheion, Lampsakos, Tyhmbria, Tavolia ve İmbros kentlerinin tarihleri, kazıların bilgileri ve bu dönemlere ait eserler sergilenecek.

Birinci katta Troya’nın Tunç Çağı hakkında bilgi verilirken, bu çağın deniz ticaretindeki önemini belirtmek için tasarlanan gemi-vitrin ve Geç Tunç Çağı sonunda kentin bir savaşla terk edilmesi hikayesini temsil eden efektli yansıtma serginin çarpıcı bölümlerini oluşturacak. İkinci katta kitaplara ve filmlere konu olan Troya Savaşı, savaşın kahramanları, olayları, mekanları ve bu döneme ait sikkeler, çanak-çömlek ve mermer eserler çizimler, maketler ve dijital programlarla birlikte tanıtılacak.

Arkeoloji dünyasına yön veren Troya Antik Kenti kazılarının en özel parçalarının sergilendiği bölüm olan üçüncü katta ise Troya ve çevresinde süren beylikler ve Osmanlı döneminde devam eden yaşam alanlarına ait eserler takip edecek. Her biri kültürel birer hazine olan eserler; metin ve görsel panolarla desteklenecek, diorama ve animasyonlarla aktarılacak. Troya Savaşı diaroması, sikkeler temalı interaktif düzenek, Strabon’a göre Troas temalı interaktif film, Troya Şehri’nin simülasyonu gibi uygulamalarla eserler daha etkileyici biçimde ziyaretçilerin izlenimine sunulacak.

Editör: Fevzi Elbi 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.