TROYA MÜZESİ VE ÖREN YERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

TROYA MÜZESİ VE ÖREN YERİ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Troya Antik Kenti ve Troya Müzesi’ne; Nasıl gidilir? Giriş saatleri ve ücret bilgisi nedir? Adres ve iletişim bilgileri nelerdir? Yazın gelmesiyle birlikte birçok yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Troya Müzesi ve Troya Ören Yeri hakkında kısa bilgiler…

NASIL GİDİLİR?

Çanakkale il merkezine yaklaşık olarak 35 kilometre kadar uzaklıkta olan Troya Müzesi ve Ören Yeri’ne gitmek oldukça kolay. Ezine yolu üzerine çıkan araç sahipleri D550 ya da E87 kara yolundan Kuzey istikametinde gitmeleri gerekir. Yani Gelibolu yarımadası yönüne doğru. Yol üzerinde Çıplak ve Tevfikiye Köyleri için yapılan yola sapılması gerekiyor. Buradan 5 km sonra Troya Antik Kenti’ne ulaşacaksınız. Yol üzerinde bulunan tabelalar kolaylık sağlayacaktır. Müze ve az ilerisinde Ören Yeri sizleri bekliyor olacak.

GİRİŞ SAATLERİ NEDİR HANGİ GÜNLER ZİYARET EDİLEBİLİR? 

Yaz ve kış olmak üzere 2’ye ayrılan giriş – çıkış saatlerimiz 15 Nisan – 2 Ekim Yaz çalışma saatleri: 08:30 19:00 (Ören Yeri) – 08.30-18.30 (müze)

3 Ekim – 14 Nisan Kış çalışma saatleri: 08:30 – 17:00 şeklindedir. Müze haftanın her günü (Pazartesi ve hafta sonları da dahil) ziyaret edilebilmektedir. Sadece dini bayramların 1. Günleri 13:00’a kadar kapalıdır.

GİRİŞ ÜCRETLERİ NASIL? 

Giriş ücreti kişi başı 35 TL’dir. Müze kartınızla ücretsiz olarak giriş yapabilirsiniz. (İlk müze ve ören yeri girişinizden itibaren bir yıl boyunca geçerli olan Müze Kart’ın fiyatı Türk vatandaşları için 70 TL’dir. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müze ve ören yerlerinden alabilirsiniz. (Detaylı bilgi için https://muze.gov.tr/) 18 yaş altı öğrencilere, 65 yaş üstü vatandaşlara ve MEB’e bağlı çalışan öğretmenlere girişler ücretsizdir.

KOMBİNE BİLET NEDİR? 

Müze Kart’ı olmayan vatandaşlara indirimli biletler sunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın kombine bilet tarifesi şu şekilde; Müze ve Ören Yeri giriş ücreti ayrı ayrı 35 TL olmak üzere toplamda 70 TL’dir. Kombine biletle iki ayrı yeri gezmek için 60 TL ödemiş oluyorsunuz.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.