Troya Müzesi 2020 EMYA Başvurusu Yapıldı

Troya Müzesi 2020 EMYA Başvurusu Yapıldı

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. Yıl dönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. 2018 Troya Yılı boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olmayı sürdürüyor. 

2018’in en büyük yatırım hamlesi, kültür ve turizmde bir atak olarak kabul edilen  2018 Troya Yılı’nda yapımı biten Troya Müzesi yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlandı. Ören yerindeki teşhir ve tanzim uygulamasının bitmesiyle kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin eser müzeye kondu. Projeyle yurt dışında bulunan Troya hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklara döndü. Halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen Troya eserlerinin de Türkiye’ye getirilmesi için umut olan müze 18 Mart 2019 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Avrupa Konseyi desteğinde faaliyet gösteren Avrupa Müze Forumu’nca her yıl kamusal kalitesi yüksek olarak değerlendirilen müzelere verilen Avrupa Yılın Müzesi Ödülü’nün 2020 yılı adaylığına Troya Müzesi de başvurdu. Çanakkale Valiliği tarafından yapılan açıklamada başvuru Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nce uygun görülmüş olup; 10.05.2019 tarihinde, “Çanakkale, Troya Müzesi” adına Avrupa Yılın Müzesi Ödülü adaylığı için yerine getirilmesi gerekli işlemler yapılarak adaylık başvurusu gerçekleştirilmiştir denildi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.