Troya, Dünya Çocuklarıyla Renklendi

Troya, Dünya Çocuklarıyla Renklendi

2018 Troya Yılı kapsamında dünyadan ve Türkiye’den yüzlerce çocuk, Uluslararası Troya Çocuk Halk Dansları Festivali’nde Çanakkale’de buluştu.

Dünya çocuklarının buluşmasının açılış töreni Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve beraberindeki heyetin de katılımıyla Çanakkale Kordon’da başlayan kortejin ardından Truva Atı’nın önünde yapıldı.

Çanakkale Valiliği himayesinde gerçekleştirilen 1. Troya Yılı Uluslararası Çocuk Halk Dansları Festivali’ne; KKTC, Nepal, Kazakistan, Makedonya, Kırgızistan, Karadağ, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna, Gürcistan, Bosna Hersek, Moldova, Sırbistan, Rusya, Kuzey Osetya, Arnavutluk, Azerbaycan olmak üzere 17 ülkeden 23 ekip ve yurt içinden İzmir, Aydın, Sivas, Burdur, Bursa, Manisa, Mersin, Bitlis, Mardin, Erzurum illeri olmak üzere 10 ilden 10 ekip iştirak etmekte. Toplamda 33 ekipten 674 çocuk katılımcı yer aldı.

Festival boyunca halk dansları toplulukları çatısı altındaki çocuklar, eğitmenler ve katılımcılar, TROYA’yı ve bölgenin kültürünü yakından tanıma fırsatı yakalayacak. 2018 Troya Yılı kapsamında düzenlenen bu büyük buluşma ile farklı kültürlere mensup çocuklar arasındaki sevgi ve dostluk temelleri de atılacak.

Haber ve Fotoğraf: Gökçe Güzel

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.