Troya Atı 45 Yaşında

Troya Atı 45 Yaşında

Çanakkale’nin en önemli turistik yerleri arasında bulunan Troya Antik Kenti’nin sembolü olan Tahta At bundan tam 45 yıl önce yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı 1973 yılında tahta atın yapılması talimatını verdi. Mimar Kadir İzzet Senemoğlu Troya Atı’nın yüksekliğine 12,5 metre olarak karar verdi. Atın yapımı için proje ihaleye açıldı. İlk etapta bir firma ihaleyi kazandı fakat işe başlamadı. Daha sonra ikinci kez açılan ihalede kazanan firma işe başladı, atın dört bacağını inşa ederek işi bıraktı. Son olarak üçüncü kez ihale açıldı. Çanakkaleli bir usta olan Ahmet Karadeniz, Kaz Dağları’ndan getirttiği 25 metreküp çam ağacını kullanarak aylarca süren bir çalışmanın sonunda Troya Atı’nı tamamladı.

1973 yılında projesi çizilen Tahta At 1974 yılında tamamlanarak tüm dünya ve ülkemizdeki ziyaretçiler için görücüye çıktı.

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine kabulünün 20. yılı sebebiyle 2018 yılı tüm dünyada “Troya Yılı” ilan edildi. Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan, tarih boyunca kültürlerin köprüsü olmuş, dünyanın en önemli antik kentlerinden Troya, Çanakkale Valiliği ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı’nın ortak çalışması ile 7’den 70’e tüm dünyaya tanıtılıyor.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.