TGK YEMEĞİNE TROYA YILI DAMGASINI VURDU

TGK YEMEĞİNE TROYA YILI DAMGASINI VURDU

2018 Troya Yılında Anadolu’nun kadim değeri Troya’da Çanakkale’de buluşuyoruz sloganıyla Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde gerçekleşen, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun 15. Başkanlar Kurulu Toplantısı Kolin Otel’deki gala yemeği ile sona erdi. Gala yemeğine Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Turhan Yılmaz, Çanakkale İl Genel Meclisi Başkanı Ömer Şahin, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Hafize Akıncı katıldı.

AYDEĞER’DEN TÜM YÖNLERİYLE TROYA SUNUMU

Gecede, 2018’in Troya Yılı ilan edilmesini sağlayan isimlerin başında gelen Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırmcılar Derneği (ÇATOD) Başkanı Armağan Aydeğer tarafından bir sunum gerçekleştirildi. Aydeğer, 2018 Troya Yılını tüm yönleriyle anlattı. Aydeğer, “Sayın Valimiz Orhan Tavlı başta olmak üzere 2018 in Troya Yılı olması için büyük emek harcadık. Troya, dünyanın en fazla bilinen kültürel miras alanlarının başında gelir. Bunun da en önemli sebeplerinin başında İlyada ve Odesa destanları, dünyanın yedi kıtasına yayılmış bir destan olarak, temel eğitim müfredatından tutunda birçok filmin konusuna, kitaba, tiyatro gibi kültürel alanlarda ismini tekrar ettirmesinden kaynaklı Troya, İlyada ve Odesa’nın dışında, dünya kültürlerini birleştiren ve en çok referans verilen kültürel miras değerlerinin de başında yer almakta. Yunan mitolojisinden tutun da Avrupa’nın köklerine kadar, Kafkaslardan Pers kültürüne kadar Anadolu medeniyetlerinin birçoğuna hatta Roma ve Paris’in köklerine kadar hep Troya’yı görüyoruz” dedi.

ÇANAKKALE’DE MÜTHİŞ BİR ZENGİNLİK VAR 

Kürsüye gelen Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ise konuşmasında 2018 Troya Yılı nın önemine değindi. Bu yıla ilişkin çalışmalarını anlatan Vali Tavlı, “Anadolu’nun kadim değen Troya’ya, Çanakkale ruhunun doğduğu, Çanakkale destanının yazıldığı Çanakkale’mize hoş geldiniz. 2016 yılının sonlarıydı, iki tane turizmci kardeşimiz beni ziyarete geldi Hem hayırlı olsun ziyaretine geldiler, hem de 2018 yılının Troya Yılı olmasını istiyoruz dediler. Armağan Aydeğer kardeşimiz ve Ahmet Çelik kardeşimiz iki turizmci. 45 sayfalık bir dosya hazırlamışlardı bana. Arkadaşlar, ben bu dosyayı bir inceleyeyim dedim. Troya Antik Kenti hakkında bana kısa bir bilgi verdiler. Troya, 1998 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınmış. 2018 yılınında da 20’nci yıl münasebetiyle genç turizmci kardeşlerimiz Troya Yılı olmasını istediler. Biz, tarihsel boyutuyla çevreyi araştırdıktan sonra birde baktık Çanakkale tabi ki sadece Troya’dan ibaret değil. Anadolu yakasında, Avrupa yakasında her tarafta antik kentler dolu. ÇAnakkale’de müthiş bir zenginlik var. Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan Bey ile istişare ettik. Troya Yılı ilan edilmesini nasıl sağlarız, bunun bize katkıları nelerdir diye. Destanlar Şehri Çanakkale’nin turizme, Türkiye’nin de bir turizm hikayesine ihtiyacı olduğunu düşündük. Bu nedenle 2018 Yılının Troya Yılı ilan edilmesi İçin çalışmalar yaptık. Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan ile Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza konuyu arz ettik. 2017’nin son aylarında 3’ncü Turizm Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Troya Antik Kenti’nin, Troya Yılı’nın önemine vurgu yaptı ve dünya çapında bir cazibe merkezi olması gerektiği söyledi. Başta Kültür ve Turizm Bakanlığımız olmak üzere, Orman ve Su İşleri Bakanlığımız, Dışişleri Bakanlığımız ve yerelde biz İl Özel İdaresi, Valilik, diğer kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte Troya Antik Kenti’nde devam eden alt ve üst yapı çalışmalarını hep birlikte yürütmekteyiz. Çanakkale özelinde yerelde başlayan bir insiyatif bütün Türkiye’yi sardı. Yerelden başlayan hareket ulusal kalmakla bitmedi ve küresel bir boyuta ulaştı. Özellikle başta, Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Kültür ve Turizm Bakanımıza huzurlarınızda şükranlarımı ifade etmek istiyorum. 90 yurt dışı fuarında Troya ve Çanakkale halen tanıtılmaya devam ediyor” diyerek sözlerine son verdi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.