Tevfikiye’de Sanat Günleri Büyük İlgi Gördü

Tevfikiye’de Sanat Günleri Büyük İlgi Gördü

OPET’in “Tarihe Saygı Projesi” kapsamında “2018 Uluslararası Troya Yılı” nedeniyle yenileyerek ‘Arkeo-Köy’e dönüştürdüğü Tevfikiye’deki kültür ve sanat etkinlikleri devam ediyor.

5 Mayıs Pazar günü 12.00-18.00 arası gerçekleştirilen 2. Opet Tevfikiye Arkeo-Köy Sanat Günleri kapsamında hem çocuklar hem de yetişkinler birbirinden yaratıcı ve eğlenceli aktivitelerle gerçekleştirildi.

Çocuklar için arkeoloji, kazı ve restorasyon atölyeleri, çocuklar ve yetişkinlere yönelik seramik, baskı, resim, oyuncak atölyeleri, Troya temalı oyunlar ve yarışmalar, yöresel ürünler, müzik eşliğinde animasyonlarla Çanakkale Troya Kültürünü yaşatan etkinliklere çok sayıda Çanakkaleli katılım gösterdi.

Şenlik kapsamında Tevfikiye Arkeo-Köy Galeri’de sergilenen  “Manzara” başlıklı sergi ise genç kuşak sanatçıların özgün üretimlerini sanatseverlerle buluşturdu. Alperen Başbunar, İsmail Bulut, Ece Güneş Erten, Semiha Güler, Burcu Gürcü, Elif Havuz, Halil İbrahim Kara, Oğuzhan Karadal, İlter Özyıldırım, Erdal Sezer, Canalp Sipahi, Tarkan Yalçın, Ömer Akif Yeldan, Duygu Yücel ve Ogün Yücel’in seramik, resim, desen gibi farklı tekniklerde çalışmaları insan, tarih, kültür ve doğaya dair ortak değerlerden ilham alan sergi haziran ayına kadar gezilebilecek.

Troya Yılı kapsamında yenilenen Tevfikiye Köyü’nde yaşayanlar da sanat günlerine büyük katkı sundu. Gün boyu gerçekleştirilen etkinlikler, müzik dinletileri ve yöresel lezzetlerin tadıldığı  ve özellikle ailelerden büyük ilgi gören Sanat Günleri’nin tekrarlanması bekleniyor.

OPET Tevfikiye Arkeo-Köy Projesi Hakkında

“Tarihe Saygı Projesi” ile bölgenin tarihine sahip çıkmaya devam eden OPET, “2018 Troya Yılı”nda; tarihi, mitolojik, kültürel ve doğal güzellikleri ile öne çıkan ve Troya bölgesinde yer alan Tevfikiye Köyü’nün rehabilitasyon ve yenileme çalışmalarını tamamladı. OPET tarafından yapılan çalışmalarla, Tevfikiye Köyü, Troya dönemini yaşatan atmosferi, binaları ve figürleri ile tarihi ve mitolojik değerleri ile açık hava müzesi niteliğinde arkeo- köye dönüştürüldü. Çanakkale’nin ve yöre halkının tarih, kültür, turizm açısından kalkınma ve ekonomik olarak gelişiminin her ögesini içerisinde barındıran Troya Antik Kenti’nin değerlendirilmesi için tüm kurum ve kuruluşlarla birlikte çalışan OPET dünya kültür hazinesi Troya Ören yerinin yanı ve Troya müzesi’nin hemen karşısında yer alan Tevfikiye Köyü’nü Troya tarihinden izlerin yer aldığı bir arkeo-köy haline getirdi. Troya ‘ya yapılacak ziyaretler sırasında mola verilen, gezilen,hediyelik eşya alışverişinin yapılacağı Tevfikiye’de köy halkına yönelik olarak kurslar düzenlendi ve bölgede sosyal yaşam kalitesi yükseltildi. OPET, Tevfikiye Köyü’nü bölgeye gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere en iyi hizmeti verebilecek duruma getirmeyi hedefliyor.

Haber: Gökçe Güzel 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.