Sporla Troya: Troya Açık Su Yüzme Yarışı İçin Geri Sayım Başladı

Sporla Troya: Troya Açık Su Yüzme Yarışı İçin Geri Sayım Başladı

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ilan edilen ‘2018 Troya Yılı’ kapsamında Çanakkale’de bu yıl ilk kez düzenlenecek olan “Troya Açık Su Yüzme Yarışı” etkinliği 29 Temmuz’da yapılacak. 

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, kentteki bir otelde düzenlenen yarışmanın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Kale Seramik ana sponsorluğunda Türk Spor Vakfı (TSV), Çanakkale Valiliği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı ile Kepez Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilecek etkinliğin, Çanakkale’de yapılmasından mutlu ve gururlu olduklarını söyledi. Çanakkale ruhunun düşmana geçit vermediği kentte ve Troya’nın bereketli topraklarının yanında bulunan Çanakkale Boğazı, bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek etkinliğe ev sahipliği yapacak. Etkinliğin uluslararası anlamda da büyük bir organizasyon olduğunu vurgulayan Tavlı, “Yarışmanın güzel olmasını ve Ağustos ayında açılacak olan Troya Müzesi’nin de ülkemize, Çanakkalemize ve tüm dünyaya hayırlı olmasını temenni ediyorum. 2018 Troya Yılı’nda Anadolu’nun kadim değeri Troya’da, Çanakkale’de buluşalım istiyorum.” ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ TÜRKİYE’DE YÜZMEYE DÖNÜK İLGİNİN ARTMASINI SAĞLAMAK

Türkiye Cumhuriyeti’nin Eski Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de Troya Açık Su Yüzme Yarışı etkinliğini ilk kez hayata geçireceklerini belirtti.

Tüzmen, tarihi kayıtlarda yüzmenin, savaş sporu olarak askeri eğitimlerde kullanıldığına dair yazılar bulunduğunu hatırlatarak, “Mısır, Akat, Ege Denizi ve Akdeniz civarındaki bütün ülkelerde önemli bir spor etkinliği ve savaş sporlarının geliştirilmesi amacıyla kullanıldığına dair tarihi kanıtlar var. Ülkemizde, dünya paralelinde olmak üzere ilk müsabakaları 19. yüzyılda görüyoruz. Zaten olimpiyat spor dalı olarak yüzmenin kabulü de 19. yüzyılda oluyor. Daha sonra 20’inci yüzyılda bayanlar da bu işin içerisine dahil ediliyor. Günümüzde artık kadın ve erkek müsabakaları beraber yapılıyor” ifadelerini kullandı.

Yüzme maratonlarının ciddi rekabet isteyen maratonlar olduğunu dile getiren Tüzmen, sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada tanınır hale gelmesi için de işin baştan çok sıkı tutulması gerekir. Biz Boğaziçi Yüzme Maratonu’nu
başlattığımız zaman senelerce arkasında durduk, dar bir kadroyla başladı ve bundan sonra dünyaca ünlü bir maraton haline geldi. Şimdi aynı şeyler Çanakkale için de geçerli olacak. Maratonun bir hedefi de Çanakkale ve Türkiye turizmine katkı sağlamak. Çünkü uluslararası maratona dünyanın dört bir tarafından gelen hem yüzücüler hem de turist grubunu bir hafta süreyle Türkiye’de ağırlamış oluyoruz. Bu etkinliğin daha fazla bir şekilde dünyaya tanınırlığını anlatmak amacıyla Olimpiyat ve Dünya şampiyonu Ute Hashner – Brückner’i getiriyoruz. O da ailesiyle birlikte misafirimiz olacak, Çanakkale’de kalacak. Eski tabirle ‘Doğu Alman’ yüzücü olduğu için Türkiye’ye hiç ziyarette bulunmamış. Uluslararası bir sporcunun buraya gelmesi bizler için önemli. Amacımız Türkiye’de yüzmeye dönük bütün ilginin artmasını sağlamak, Çanakkale ve Türkiye turizmine katkı sağlamak ve uluslararası alanda da görmek istediğimiz milli sporcuları yetiştirmek.”

Tüzmen, etkinlikte toplumsal bilince katkı sağlamak adına da bu ilk yarışta tişört, bone ve diğer materyallerin kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak için mor renkte hazırlandığını sözlerine ekledi.

Toplantıya Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Kale Seramik Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Rana Birden Çorbacıoğlu, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Organizasyon Komisyon Başkanı Bilal Porsun, Organizasyon Kurumsal İletişim Direktörü Funda Özyurt Argun, Organizasyon Sorumlusu Ahmet Çelik ile davetliler katıldı. Dünyaca tanınmış birçok yüzücünün katılacağı yarış, 29 Temmuz’da İkinci Kordon’dan başlayıp Kepez Belediyesi Halk Plajı’nda sona erecek. Yarışa katılacak yaklaşık bin sporcu, boğazdaki batıklardan Mesudiye Zırhlısı’nın üzerinde kulaç atacaklar.

Editör: Fevzi Elbi 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.