SİYASİ AKTÖRLERDEN TROYA YILI DESTEĞİ

SİYASİ AKTÖRLERDEN TROYA YILI DESTEĞİ

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 “Troya Yılı” olarak ilan edildi. Bu kapsamda Troya’nın tanıtımı için siyasi aktörlerden de destekler gelmeye devam ediyor.

BÜLENT TURAN:”TROYA’NIN AYAĞA KALKMASINI İSTİYORUZ”

Çanakkale’de bir  programa katılan Turan, konuşmasında Troya’ya değindi. “Bu yılı 2018 Troya Yılı ilan ettik. 2018 Troya Yılı adıyla beraber pek çok ulusal ve uluslararası etkinlik gerçekleştiriyor, Troya’nın olduğu bölgede kalkınma faaliyetleri gerçekleşsin, tüm bölgemiz ayağa kalksın istiyoruz. 300 bin ziyaretçisi olan Çanakkale Şehitliği 3 milyon ziyaretçiye ulaştı, aynı artışı Troya için de bekliyoruz. Çanakkale Şehitliğimizde olduğu gibi Troya bölgesindeki köylerimiz ve ilçelerimizin de ayağa kalkmasını istiyoruz.”

TROYA YILI 90 ÜLKEDE TANITILIYOR

2018 Troya Yılı’nı değerlendiren ve tanıtım çalışmalarını anlatan 27. Dönem Ak Parti Çanakkale Milletvekili Adayı Jülide İskenderoğlu; “Troya Yılı ile ilgili pek çok çalışma gerçekleştiriliyor. Özellikle Troya bölgesinde alt yapı çalışmaları sürdürülüyor. Bu bağlamda Çanakkale Valisi Orhan Tavlı’nın projelere ve girişimcilere tanıdığı olanaktan dolayı kendilerine teşekkür ediyorum. Bizler kadın dernekleri için kadınların geçimini sağlayacağı ürettikleri ürünleri satacağı çalışma alanları istedik ve hiçbir ayrım gözetmeksizin kadınlara iş imkanı sağlamak adına bir girişimde bulunduk. Çalışmaların tamamlanmasıyla bölgede etkinlik sayısı artacak ve Troya farkındalığı oluşacaktır.

Dünyanın 90 ayrı bölgesinde Troya Yılı ile ilgili tanıtımlar yapılıyor. Bu insanların Çanakkale’ye gelmesi için çok büyük bir fırsat. Biz 90 ülkede Troya Yılını tanıtıyoruz. Çanakkale Merkez’de yapılan etkinlikler daha yeni başlıyor. Biz Troya Yılı’nı 2019, 2020, 2023’e kadar canlandırmaya devam edeceğiz çünkü Troya Dünya Mirası” ifadelerini kullandı.

Haber: Fevzi Elbi

 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.