TROYA YILI SELANİK’TEYDİ!

TROYA YILI SELANİK’TEYDİ!

2018 Troya Yılı tüm dünyada tanıtılmaya devam ediyor bu kez tanıtımın durağı Selanik oldu. 

2018 Troya Yılı kapsamında Selanik’te yapılan tanıtım için Çanakkale Folklor Araştırma Derneği Gençlik ve Spor Kulübü (ÇAFAD) Başkanı Selim Yazan, Vali Orhan Tavlı’ya teşekkür ziyaretinde bulundu. Çanakkale Valiliği’nin desteğiyle katıldıkları Selanik 6. Uluslararası Çok Dillilik Fuarı’yla ilgili Vali Orhan Tavlı’ya bilgi veren ÇAFAD Başkanı Selim Yazan, fuara 20 dansçı, 3 müzisyen, 1 seramik sanatçısı ve 3 idareci ile katıldıklarını söyledi.

2018 Troya Yılında, Troya ve Çanakkale temalı görseller, afiş, broşür ve hediyelik eşyaların yer aldığı standı açtıklarını ve büyük ilgi gördüğünü belirten ÇAFAD Başkanı Selim Yazan, canlı seramik performansının da ilgi odağı olduğunu belirtti. Selanik programında Selanik Başkonsolosu Orhan Okan Yalman’ın ev sahipliğinde Troya ve Çanakkale konulu bir basın toplantısı düzenlediklerini belirten Selim Yazan,  Selanik Seyahat Acenteleri’nden yetkililerin de basın toplantısına katılım sağladıklarını söyledi. Fuarın ilk gününde, katılım sağlayan ülkelerin bir saatlik sahne performansı sergilediklerini kaydeden Yazan, Çanakkale yöresi zeybek oyunları ve farklı yörelerden sergiledikleri oyunların büyük ilgi gördüğünü belirtti.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Selanik Başkonsolosluğu’nun resmi programına katıldıklarını belirten Selim Yazan, Selanik’teki Atatürk Evi’nde, Atatürk’ün sevdiği türkülerden örnekler, Çanakkale Zeybek Oyunları ve Karadeniz Horon Oyunları’ndan örnekler sunduklarını kaydetti.

Ziyarette, ÇAFAD Başkanı Selim Yazan,  Vali Orhan Tavlı’ya desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Ziyaret anısına Vali Tavlı, ÇAFAD Başkanı Selim Yazan’a Difenbahya yaprağı üzerine Truva Atı temalı tablo takdim etti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.