Sanatla Troya: Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Sanatla Troya: Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu Sona Erdi

Biga ilçesinde, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Biga Uluslararası Taş Heykel Sempozyumu törenle kapandı.

2018 Troya Yılı’nda gerçekleştirilen Biga Uluslararası Taş Heykel Çalıştayı kapanış törenine Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Biga Kaymakamı Mustafa Can, Belediye Başkanı İsmail Işık, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şadan Doğan, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İbrahim Mutur, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Cemil Agas, Daire amirleri, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

Biga Kaymakamı Mustafa Can yaptığı konuşmasında, “Biga Kaymakamlığı tarafından organize edilen 3-28 eylül tarihleri arasında 18 Eylül Stadyumu yanında çalışmalarını tamamlayan sanatçılar, özgün çalışmalarını Biga’ya kazandırdılar. 25 gün süren etkinliğin öncesinde muazzam bir hazırlık süreci vardı. Uzun yorucu bir maratonun sonucunda sanatçılarımız belirlendi. 3’er metre yüksekliğindeki mermer heykeller Biga’nın parklarını meydanlarını süsleyecek, bulundukları yerlere değer katmakla birlikte günümüz sanat anlayışının gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Heykellerimiz, Biga’ya yerli ve yabancı turistlerin gelmesini Biga’nın yurt dışında tanıtılmasına katkı sağlayacaktır.” dedi.

TROYA MÜZESİ AÇILIYOR

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise konuşmasında, çok yakın bir zamanda Troya müzesinin halka açılacağını duyurdu. Dokuz, “70 milyon lira civarında maliyet harcanarak meydana gelen müzenin ülke turizmine çok önemli bir katma değer sağlayacağını dile getirerek, “Troya, gerek Japonya, Kore, Çin, Endonezya gibi ülkelerde gerekse Amerika’da ve Avrupa ülkelerinde çok önemli bir karşılığı var. Bunun da sebebi, Homeros’un meşhur İlyada destanını küçük yaşlardan itibaren çocuklara öğretiyor olmalarıdır” dedi. Dokuz, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Çanakkale Valiliği ve Biga Kaymakamlığımızın himayelerinde gerçekleştirilen Biga Taş Heykel Sempozyumu organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

Etkinliğe katılan Peru’dan Alberto Gedeon Soto Delgado, İtalya’dan Antonella Tiozzo, Kosova’dan Butrint Morina, İran’dan Esfandyar Moradpour, Ukrayna’dan Serhil Sbitniev, Türkiye’den ise Ekrem Yılmaz, Hanife Neris Yüksel, Mustafa Bulat, Nihat Sezer Sabahat, Rahmi Atalay’a katılım belgeleri ve hediyeleri protokol tarafından takdim edildi.

Haber: Gökçe Güzel 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.