Kanada Heyeti Troya Antik Kenti’ni Ziyaret Etti

Kanada Heyeti Troya Antik Kenti’ni Ziyaret Etti

Troya, Çanakkale’de başlayıp tüm dünyaya yayılan ve yüzyıllar boyunca birbirinden farklı medeniyetlere ışık tutan bir destanın tek kelimelik karşılığı. 1998 yılından bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan 5 bin yıllık Antik Kent, 2018 yılı itibariyle küresel ölçekte farkındalık yaratıyor. Hakkında nice kitaplar yazılan, filmler çekilen ve efsanesi hala kuşaktan kuşağa aktarılmakta olan Troya, UNESCO tarafından tanınmasının 20. yılında gerçek bir kültür ve sanat şölenine de ev sahipliği yapıyor.

Kültür, Turizm ve İnovasyon Bakanı Christopher Mıtchelmore, Kanada’nın Türkiye Büyükelçisi Chris Cooter,  Kanada Newfoundland ve Labrador Eyalet Meclis Başkanı Perry Trimper Troya Antik Kentini ziyaret ettiler. Kanada-Newfoundland Alayını anmak için düzenlenen törene katılmak üzere Çanakkale’ye gelen Kanadalı Heyet Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, eşi Ayşe Tavlı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz eşliğinde önce Troya Müzesi’ni ziyaret etti.

2018 Troya Yılı çalışmaları kapsamında yapılan Troya Müzesi’ne ziyaret için gelen Kanadalı heyete müze müdürü Ali Atmaca ve Troya Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan müzede sergilenen eserler hakkında bilgi verdi.

Kanadalı heyet müze ziyareti sonrasında Troya Atı’nın önünde toplu hatıra fotoğrafı çektirdi ardından Troya Antik Kenti’ni ziyaret ederek kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rüstem Arslan’dan bilgi aldılar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.