JAPON BASININDAN TROYA’YA BÜYÜK İLGİ

JAPON BASININDAN TROYA’YA BÜYÜK İLGİ

Troya Antik Kenti’nin Anadolu’nun kadim değeri olarak dünyaya tanıtılması için uluslararası tanıtma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’nci yıl dönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. Bu yıl boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleriyle dünyanın buluştuğu bir merkez olacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Tokyo Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla Japonya’nın önemli gezi yazarları, Troya Kazı Başkanı, 2018 Troya Yılı İcra Komitesi Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan eşliğinde Troya Ören Yeri, Troya Müzesi ve Troya Yılı etkinlikleri konusunda bir bilgilendirme gezisi gerçekleştirdi.

Çanakkale Valiliği öncülüğünde talep edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından resmi olarak ilan edilen ‘2018 Troya Yılı’ boyunca, Troya Antik Kenti başta olmak üzere, tüm bölgenin kültürel, doğal, tarihsel değerleri tanıtılmaya devam edecek.

 

 

 

 

 

 

 

Haber: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.