İLBER ORTAYLI İLE ALMANYA’DA TROYA RÜZGARI

İLBER ORTAYLI İLE ALMANYA’DA TROYA RÜZGARI

Troya ve Çanakkale, Dünyanın en büyük kitap fuarının düzenlendiği Frankfurt’ta gerçekleştirilen kitap fuarında tanıtıldı.

Troya Müzesinin açılışını dünyada ilk kez İlber Ortaylı Almanya’da duyurdu.

Felsefe ve düşünce dünyasının merkezi konumundaki Almanya’nın Frankfurt kentinde 70’incisi düzenlenen ve 8 Ekim Salı günü açılışı yapılan kitap fuarı Çanakkale Valiliği’nin Troya temalı  tanıtım organizasyonuna da ev sahipliği yaptı.

UNESCO tarafından ‘Dünya Kültürel Miras’ listesine alınışının 20.yılında Troya, tüm dünyada geniş kitlelere tanıtılmaya devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Turizm Şura’sında ilan edilen 2018 Troya Yılı kapsamında başlanılan tanıtım atağı farklı coğrafyalarda birbirinden önemli organizasyonlarda en güçlü şekilde sürdürülüyor.

5 bin yıllık geçmişi ile tarihin en önemli savaşlarından birine sahne olan ve İzmir’li ozan Homeros’un kaleme aldığı ‘İlyada ve Odesa’ destanının yaşandığı Anadolu’nun kadim değeri Troya, dünyanın en büyük ve en önemli kitap fuarı olarak kabul edilen 2018 Frankfurt Kitap Fuarı’nda tanıtılıyor.

9 Ekim Salı günü açılışı yapılan fuara güçlü bir katılım sağlayan Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığının stantlarında ana tema olarak “Home of Troya” sloganından yola çıkarak Troya görselleri sergilendi.
Fuarda Türkiye’nin Ulusal Töreni Troya standında geniş bir katılım ile gerçekleşti. Törene, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun, Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı, fuarda Troya’yı anlatmak için bulunan ünlü tarihçi ve Bakanlık Danışmanı İlber Ortaylı, diplomatlar ve çok sayıda konuk katıldı.
Açılışta konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Haluk Dursun Troya’yı işaret ederek Türkiye’nin ve Anadolu’nun kadim değerlerini çok önemsediklerini Troya’nın da bunların başında geldiğini söyledi. Dursun, kapılarını ziyaretçilere açan Troya Müzesinin dünyanın en önemli arkeoloji sergi mekanı olduğunun altını çizdi.
Törende konuşan tarihçi İlber Ortaylı ise Troya Müzesi’nin Türkiye’nin yüz akı bir eser olduğunu belirtti. Ortaylı “Çanakkale’de tarih,  kültür ve turizm adına güzel ve kıymetli işler yapılıyor. Çanakkale Valiliği de bu işe sımsıkı sarılmış ve tanıtım adına büyük özveri içerisinde çalışıyor. Rüstem Arslan orada büyük değer ve Troya’yı sırtlamış götürüyor. Hepsini kutluyorum” dedi. Türkiye’nin Troya standını Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’in de ziyaret edeceği bildirildi.
İlber Ortaylı’dan Troya Sunumu
‘2018 Troya Yılı’ kapsamında Çanakkale Valiliği himayelerinde planlanan organizasyonda ünlü tarihçi İlber Ortaylı dünyanın en önemli kitap fuarı 2018 Frankfurt’ta dünyanın en güçlü yayıncılarına Troya’yı anlattı.
9-14 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarına Troya damgasını vurdu. Geçmişi 5 bin yıl öncesine dayanan Anadolu’nun kadim değeri Troya, ünlü tarihçi İlber Ortaylı tarafından dünya yayıncılarının dikkatine sunuldu. Ortaylı’nın almanca ‘Troya’ sunumu büyük ilgi ile izlendi. Sunuma Alman basını ve fuara dünyanın dört bir yanından gelen medya mensupları da yoğun ilgi gösterdi.

Troya Müzesi açılışı ilk kez duyuruldu

Yayın ve kitap dünyasının podyumu olarak kabul edilen ve dünyadaki bütün kitap fuarlarının nitelik ve nicelik bakımından üçte birine karşılık gelen Frankfurt Kitap Fuarı Çanakkale Valiliği’nin bu organizasyonu ile çok önemli bir enformasyona da tanıklık etti. Dünyanın en önemli ve en değerli arkeoloji müzelerinden biri olarak Çanakkale’de inşa edilen ve kapılarını ilk kez bugün ziyaretçilere açan Troya Müzesinin açılışı da ilk kez İlber Ortaylı tarafından dünyaya duyuruldu.

Çok değerli, seçkin 2 binden fazla eserin görkemli mekanlarda sergilendiği Troya Müzesi açılışının aynı güne rastlaması organizasyonu çok daha anlamlı kıldı. Troya Müzesinin kapılarının açıldığı ilk günde müzeden yapılan canlı ve görüntülü konferans Frankfurt fuarında büyük ilgi ile izlenirken, Troya sunumu yapan ünlü tarihçi İlber Ortaylı da katılımcı yayıncı ve medya mensupları aracılığı ile tüm dünyaya müzeyi ziyaret etme çağrısı ve davetinde bulundu.

Çanakkale Valiliği’nin bu etkin organizasyonunda, Almanya’nın en önemli ve en nitelikli arkeoloji, tarih, kültür ve turizm yayınlarının aktörleri olan gazeteci, editör, dergi yazarı ve medya mensupları 2018 Troya Yılı ile birlikte arkeoloji dünyasının ilgi odağı olan ve bir çekim merkezi olarak yerini alan Troya Müzesini ziyaret etmek, incelemelerde bulunmak ve bu vesile ile sayısız tarih, kültür ve turistik değerleri de görüp bilgi sahibi olmaları için heyet halinde Çanakkale’ye davet edildi.

Geçtiğimiz yıl 100’ün üzerinde ülkeden yaklaşık 7 bin yayın kuruluşunun katıldığı ve 278 bin ziyaretçinin gezdiği Frankfurt Kitap Fuarına bu yıl 300 binden fazla ziyaretçinin gezeceği tahmin ediliyor.

Fuarın en ilgi çeken süreci olarak ilgi çeken sunum Frankfurt Kitap Fuarının özel olarak kiralanan International Stage Hall 5.1 salonunda saat 12.00’de (10 Ekim 2018) gerçekleşti. Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından özel bir alanda temsil edildiği organizasyonda Çanakkale heyeti tarafından ziyaretçi ve katılımcılara yabancı dilde hazırlanan Troya temalı kitaplar, broşür ve çeşitli materyeller dağıtıldı. Yapılan tanıtım, sunum ve materyaller ziyaretçi ve katılımcılar tarafından yoğun ilgi gördü.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.