İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz’dan 2. Troya’ya İnceleme

İl Kültür Ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz’dan 2. Troya’ya İnceleme

Eceabat’ın merkezinde bulunan Maydos Kilisetepe Höyüğü’nde 2010 yılından beri her yaz dönemi yapılan çalışmalar, meyvelerini vermeye başladı. Bu yıl, kazı başkanı (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Sazcı, 3 bin 500 yıllık ve 4 bin yıllık savunma duvarları kalıntıları bulunduğunu ifade etmişti. Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz, dün alanda basın toplantısı düzenleyerek eserleri kamuoyuyla paylaştı.

5 bin yıllık geçmişe sahip Maydos Kilisetepe Höyüğü’nde 9 dönemdir devam eden kazılarda, Tunç Çağı’na ait pek çok kalıntıya rastlandı. Bu yıl Temmuz ayında başlayan çalışmalarda ise Homeros’un anlattığı döneme ait 3 bin 500 yıllık savunma duvarı ile dönem öncesine ait 4 bin yıllık savunma duvarı kalıntıları bulunmuştu. Kalıntıların bulunması, şehrin o dönemde savunma sistemi ihtiyacına sahip olan önemli bir yerleşim yeri olduğunu ortaya çıkardı. 25 kişilik bir ekip ile birlikte kazı çalışmalarına devam eden Kazı Başkanı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Sazcı, “Burada da bir Troya var. Ancak kimse daha önce kazmamış. Savunma duvarı burada sona eriyor şimdi kapısını gün yüzüne çıkaracağımıza inanıyoruz” diyerek alanın tarihi önemine değindi.

Daha önce pek çok siyasinin ve bürokratın incelemelerde bulunduğu alanda dün de İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz, inceleme yaparak Kazı Başkanı Doç. Dr. Göksel Sazcı ve Kültür Müdürlüğü temsilcisi olan Niğde Müzesi Arkeologu Mustafa Eryaman’dan kalıntılar hakkında bilgi aldı.

TROYA İLE ÇAĞDAŞ BİR YERLEŞİM

13 Temmuz’da başlayan ve 15 Eylül’de sona erecek olan kazı hakkında bilgilendirme yapan ÇOMÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Göksel Sazcı, “2010 yılında kazı çalışmalarına başladık. Arkeolojik kazılarımızda bu yıl 9’uncu sezonunu gerçekleştiriyoruz. Troya’yla çağdaş olan bir yerleşimin savunma duvarını bulduk. Ve bu duvarın sona erdiği, giriş olması beklenilen bir alanı ortaya çıkardık. Homeros’un anlattığı Troya’dan eski olan Troya 3-4-5 dönemleriyle ilgili bir savunma duvarları tespit ettik. Arkaik Geometrik döneme ait kalıntılar, yapılar ortaya çıkarttık. Onun dışında Bizans dönemine ait saklama küpleri ve yakın döneme ait mezarlar ortaya çıkarttık.” dedi. O dönemki yerleşim yerlerine ait kalıntılar hakkında da bilgi veren Sazcı, ünlü Kilye idolünün de bu alanda bulunduğunu vurgulayarak ismini de buradan aldığını kaydetti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.