“Homeros’un İlyada’sı Troya’da Yankılandı”

“Homeros’un İlyada’sı Troya’da Yankılandı”

Çanakkale Valiliği ev sahipliğinde, 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları gerçekleştirildi.

2018 Troya Yılı‘nda çok sayıda görme engelli ve protokol üyesinin katılımıyla gerçekleştirilen açılış töreninden önce görme engelli konuklar Prof. Dr. Rüstem Aslan eşliğinde Troya Antik Kenti’ni ziyaret etti.
Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine Kabulü‘nün 20. Yılı dolayısıyla ilan edilen ’Troya Yılı’ etkinlikleri çerçevesinde üç gün süren, 1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları, Troya Ören Yeri’nde bulunan Truva Atı’nın önünde gerçekleştirilen bir açılış ile başladı.

“Homeros’un İlyada’sı Troya’da Yankılandı”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, 20’ye yakın ülkeden ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen 250 görme engelli, Troya Efsanesi’ni yazan görme engelli ozan Homeros’un anısına dünyadaki kardeşliğe vurgu yaparak, gösterilen İlyada Destanı’ndan bölümlerini okudu.

“5 Bin Yıllık Kültür Mirası Troya”

Etkinlikte konuşan Vali  Orhan Tavlı, “Doğu ve Batı medeniyetlerinin buluştuğu, dünyanın birçok imparatorluğuna ilham veren, üst üste 9 şehrin kurulduğu 5 bin yıllık bir kültür mirasının bulunduğu destanların, aşk öykülerinin, mücadelelerin yaşandığı dostluk ve kardeşliklerin kurulduğu bu topraklarda bugün yine çok anlamlı ve çok değerli bir organizasyona, bir edebiyat şölenine ev sahipliği yapıyoruz hep birlikte. Destanlarda Troya’ya zenginliği rüzgarların getirdiği söylenir. Bereketin zenginliğin, dostluğun rüzgarla taşındığı kültürlerinde destanlarla nesilden nesle aktarıldığı bu topraklarda bugün de burada kendisi de bir görme engelli olan ancak dünya tarihinin en önemli destanlarından İlyada ve Odesa destanını kaleme alan İzmirli ozan Homeros’un destanını okumak üzere dünyanın farklı ülkelerinden ilimize teşrif ederek Çanakkale’de bir araya gelerek bereketi ve zenginliği Troya’ya tekrar sizler getirmiş bulunuyorsunuz” dedi.

Programa, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Görün, Öğretim Üyesi ve Troya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, Troya Yılı İcra Komitesi Üyeleri, Dünya Görme Engelliler Federasyonu Başkanı Friedrich Schöder, Türkiye Körler Federasyonu Başkanı Turhan İçli, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şube Başkanı İbrahim Batdal, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşları ile 250 görme engelli ve çok sayıda vatandaş katıldı.

1. Troya Dünya Görme Engelliler Homeros Okumaları boyunca Turgut Reis İlköğretim Okulu öğrencileri ve soğuk heykel atölyesi sanatçıları Truva Atı önünde Truva kahramanlarını canlandırdı.

Editör: Gökçe Güzel 

AA

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.