Hindistan’da Troya Yılı Tanıtımı

Hindistan’da Troya Yılı Tanıtımı

Türkiye’nin dünya kültür mirası ‘Troya Antik Kenti’ uluslararası fuarların da ilgi odağı oluyor.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı ‘2018 Troya Yılı” olarak ilan edilen, dünyanın en ünlü antik kentlerinden ‘Troya’ son olarak Güney Asya’nın en büyük turizm ve gezi fuarlarından SATTE 2018’e taşındı.

Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi şehrinde gerçekleştirilen Güney Asya Gezi ve Turizm Fuarı –  SATTE 2018’in en çok ilgi çeken noktası ‘Truva Atı’ oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığının partner ülke statüsünde 408 metrekarelik dev bir standla katıldığı fuarda, Türkiye’nin oluşturduğu ‘Truva Atı’ maketi ziyaretçilerin fotoğraf çekim noktasına dönüştü.

Türkiye’nin Hindistan Büyükelçisi Şakir Özkan Torunlar ile Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Dr. H. Ziya Taşkent’in açılışını yaptığı Türkiye standını ziyaret eden Yeni Delhi Turizm Bakanlığı yetkililerine “2018 Troya Yılı”, “Troy Antik Kenti” ve “Gelibolu Tarihi Yarımadası”na ilişkin bilgiler aktarıldı.

Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 27 tur operatörü, seyahat acentası, kamu kurumları ile tanıtma derneklerinin yer aldığı Bakanlık standında OTOAI (Outbound Tour Operators Asociation of India), TAFI (Travel Agents Federation of India) gibi turizm birlikleri ve Thomas Cooks, Cox & Kings gibi tur operatörleriyle de görüşmeler gerçekleştirdi.

SATTE 2018 fuarında gerçekleştirilen görüşmeler ile 2018 yılı rezervasyonları Türkiye’yi ziyaret edecek Hintli turist sayısında yaklaşık yüzde 35 – 40 artış yaşanacağını işaret ediyor.