Dünyanın Renkleri Yine Çanakkale’de Buluşacak

Dünyanın Renkleri Yine Çanakkale’de Buluşacak

İlki Çanakkale Valiliği himayelerinde 2018 Troya Yılı’nda gerçekleştirilen Festival’de geri sayım başladı. Troya’nın Dünya Kültür mirasına girişinin 20.yılında, 2018, Troya Yılı ilan edilmişti.

Etkinlikler kapsamında başlayan ve geleneksel hale dönüşen Uluslararası Troya Yetişkin Halk Dansları Festivali’nin heyecanı, şimdiden Çanakkale’yi sardı. Cumhuriyet’ in Kuruluş yıl dönümü törenlerine renk katacak coşkuyu arttıracak festivale, 17 Ülkeden yüzlerce halk dansçısı katılacak.

Bu yıl ikincisi gerçekleşecek festivalin, 26-30 Ekim 2019 tarihleri arasında Çanakkale ve ilçelerini kapsayacağını belirten, ÇAFAD Başkanı Selim Yazan; “29 Ekim Cumhuriyet bayramı coşkusunu Dünyanın dört bir yanından gelen gençlerle artıracağız. Dünya renkleri, Cumhuriyet Bayramı törenlerini süsleyecek” diye konuştu.

Festivale; Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Romanya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kamerun,Yunanistan, İran ve Kosova’ dan ekipler ile Türkiye’den Kastamonu Üniversitesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin katılacağı öğrenildi.

4 gün sürecek festival, 27 Ekimde saat 15.30 da Kortej ve Halk Dansları gösterileri ile başlayacak. 28 Ekimde ilçelerde Halk Dansları Gösterileri ve 29 Ekimde Kordon Boyunda Gala gösterileri gerçekleşecek., Festival Türkiye’ de yapılan festivallerin en önemlilerinden sayılıyor. Festival için yaklaşık 200 Üniversite örencisi aktif görev alarak misafirleri, Üniversiteli Türk gençleri karşılayacak.

Editör: Gökçe Güzel

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.