Dünya Kültür Mirası Troya’da Çalışmalar Devam Ediyor

Dünya Kültür Mirası Troya’da Çalışmalar Devam Ediyor

Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı ve üst yapı koordinasyon kurulu toplantısı Tevfikiye Arkeoköy’de Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığında gerçekleştirildi.

Vali Orhan Tavlı toplantı öncesinde Karanlık Liman – Troya yolu, Kumkale Şehitliği ve Kumkale Köyü’nde devam eden yol çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Orhan Tavlı, Çanakkale turizmine nefes aldıracak alternatif güzergah olarak değer katacak Karanlık Liman – Troya Yolu’nda çevre düzenleme projesi kapsamında yol güzergahının aydınlatılması, çevre düzenlemelerinin yapılması ve günübirlik kullanım alanları oluşturulması için tüm kurumlara çalışmalarını hızla tamamlaması talimatını verdi.

Karanlık Liman – Troya yolunda vatandaşlarımızın kullanacağı günübirlik kullanım alanlarının yapılacağı yerler hakkında Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık’tan bilgi alan Vali Orhan Tavlı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Orman Bölge Müdürlüğü arasında protokol yapılarak günü birlik kullanım alanları ile ilgili düzenleme çalışmalarının bir an önce başlatılmasını söyledi.

Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi tarafından restorasyon çalışmaları devam eden Kumkale Şehitliği ve Kumkale Köyü’nde devam eden yol çalışmaları ile alt yapı ve üst yapı çalışmalarını inceleyen Vali Orhan Tavlı, Vali Yardımcısı – İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü ve Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürü Erhan Türker’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yapılan incelemelerin ardında Tevfikiye Arkeoköy’de Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısına geçildi.

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı başkanlığındaki toplantıya; Vali Yardımcısı İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Kaymakamı Vekili Ayvacık Kaymakamı Cevat Çelik, ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Bünyamin Bacak, Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, DSİ 252. Şube Müdürü Doğan Kahraman, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mevlüt Özyanık, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurul Müdürü Çağman Esirgemez, Müze Müdürü Ali Atmaca, Telekom İl Müdürü Hacı Öztürk, Uludağ EDAŞ İşletme Müdürü Fatih Danacı, İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Cemil Agas, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı Grup Başkanı Zeynel Bayseferoğulları, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Çanakkale Körfez Yöresel Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, Çanakkale Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Derneği Başkanı Armağan Aydeğer, Halileli Muhtarı Erdinç Gözbayrak, Tevfikiye Muhtarı Azası Yasin Işıldak, Kumkale Muhtarı Fikret Kanlı, Yeniköy Muhtarı Seyit Kaytan, Kalafat Muhtarı Alaattin Şen, Çıplak Muhtarı Ufuk Göçoğlu katıldı.

Troya Tarihi Milli Parkı alt yapı üst yapı koordinasyon kurulu toplantısında; Troya bölgesinde Çanakkale Valiliği İl Özel İdaresi, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ve diğer kurumlar tarafından yapılan yatırımlarla ile devam eden alt yapı ve üst yapı çalışmaları değerlendirildi.

Vali Orhan Tavlı, 2018 Troya Yılı kapsamında Troya Tarihi Milli Parkı ve çevresinde yapılan Troya Müzesi, Karanlık Liman yolu Tevfikiye Arkeoköy, Yeniköy plajı günübirlik ve çadırlı kamp alanı çevre düzenlemesi, milli park içinde yapılan elektrik ve telefon hatlarının yer altına alınması, altı adet köyün alt yapı çalışmalarının tamamlanması ve bu doğrultuda milli parkın içinde ve çevresinde yatırım yapan, emeği geçen, tüm kamu kuruluşlarına, muhtarlara, sivil toplum kuruluşlarına ve özel teşebbüslere teşekkür etti.

Yatırımların daha anlamlı olabilmesi için mevcut yatırımların sürekliliğinin sağlanması ve beraberinde yeni yatırımların da devam etmesi gerektiğini ifade eden Vali Tavlı, daha yaşanabilir bir Çanakkale için Troya tarihi milli parkından Assos’a kadar olan bölümün Kaz Dağları ile bütünleştirilerek bölgenin turizm alt yapısının geliştirilmesinin tamamlanması gerektiğini ve bu konuda tüm kurumların üzerine düşeni yapıp ülkemizin 2023 vizyonu hedeflerine hazır hale getirilmesi talimatını verdi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.