DOKUZ: “EN BÜYÜK YATIRIM TROYA MÜZESİ”

DOKUZ: “EN BÜYÜK YATIRIM TROYA MÜZESİ”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, ’18 Mayıs Uluslararası Turizm Günü’ dolayısı ile mesaj yayınladı. Dokuz, mesajında Troya Müzesi’nin kısa zamanda açılacağını belirtti, “Yeni bir ‘Troya Efsanesi’ bakış açısına kavuşacağız” dedi.

18 Mayıs Müzeler Günü ile ilgili açıklamalar yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz: “Müzeler insanlık tarihi boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan dünyamızda bu uygarlıklardan kalan kültürel mirasları gizlerini ve efsanelerini barındırır. Ülkemiz, gerek birçok uygarlığa ev sahipliği yapması gerekse birbirinden uzak uygarlıklar arasında köprü olmasıyla kültürel miras bakımından müthiş zenginlik ve birikime ulaşmıştır. Bu birikim ve zenginliğin mekanları olan müzelerimizin, kültürel mirasları koruyup kollamak, gelecek kuşaklara aktarmak, tarih ve koruma bilinci konusunda çeşitli eğitim faaliyetleri yaparak kültürel düzeyi yükseltme çabaları takdir edilmektedir. Nitekim müzecilik hizmetleri Milletlerarası Müzeler Konseyi’nde karşılığını bulmuş ve 18 Mayıs günü tüm dünyada Uluslararası Müzeler Günü olarak belirlenmiştir” dedi.

2018 Troya Yılı

Konuşmasında 2018 Troya Yılı’na da değinen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, “Çanakkale olarak biz bu yıl müzeler gününü farklı bir heyecanla karşılıyoruz. Bilindiği üzere 2018 yılı Bakanlığımız tarafından Troya Yılı ilan edilmiş olup bu kapsamda en büyük yatırım olan Troya Müzesinin açılışı yaz ortalarında gerçekleşecektir” dedi. Benzersiz tarihi eserlerin Troya Müzesi’nde sergileneceğini ifade eden Dokuz; “Homeros’un destanındaki şehir 150 yıl önce bulunduğunda bir düş gerçeğe, bir efsane tarihsel ve bilimsel olarak çözülecek bir olguya dönüştü. O günden bugüne yapılan kazılarla geçmişin bilgisi gizlerinden kopartılarak Troya gün yüzüne çıkarılmaya çalışılmaktadır. Onlarca yıllık kazı ve araştırmalar sonucunda elde edilen benzersiz arkeolojik buluntular Troya Müzesi’nde sergilenecek, keşfetme isteğimiz artacak belki de yeni bir “Troya Efsanesi” bakış açısına kavuşacağız. Troya Müzesi’nin kültür dünyamızın ve turizmin hareketlerinin gelişmesine büyük katkısı olacaktır.”

Troya Müzesi’ne tarihe dokunmak isteyen çok sayıda ziyaretçi temennisinde bulunan Dokuz, müze çalışanlarının, müze emekçilerinin ve müze dostlarının 18 Mayıs Müzeler Günü’nü tebrik ederek sözlerine son verdi.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.