Çin’den Troya’ya Bisiklet Üstünde Geldi

Çin’den Troya’ya Bisiklet Üstünde Geldi

Çin’in Harbin kentinde yaşayan 24 yaşındaki Xiao Wei Wang, bisikleti ile çıktığı dünya turunda varış yeri Çanakkale oldu. Şehre Truva’yı görmek için geldiğini söyleyen Wang, Çanakkale’de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti.

Xiao Wei Wang altı ay önce Çin’den başlayarak çıktığı dünya turunda bisikleti ile sırasıyla Rusya, Belarus, Ukrayna ülkelerine giderek, son olarak Türkiye’ye geldi. Yalova ve Bursa üzerinden Çanakkale’ye ulaşan Wang, Truva kentini görmek istediğini belirtti. Bisikleti ile yaptığı bu turda birçok zorlukla karşılaştığını söyleyen Wang, bisikletinin onun evi olduğunu da söyledi.

“300 DOLARA MAL OLDU”

Wang, “Çinliyim ve bu bisiklet turuna Çin’den başladım. Burada olmaktan mutluyum. Çin’den başlayarak Rusya, Belarus, ordan da Ukrayna’ya, Ukrayna’dan İstanbul’a, İstanbul’dan da buraya geldim. Bu bisiklet turu benim için bir rüya, bir hayaldi ve bunu hayata geçirmek istedim. Bu bölgenin de önünü, özelliğini biliyordum. O yüzden de buraya gelmek istedim” sözlerini kullandı.

Çanakkale’ye gelene kadar 300 dolar harcadığını söyleyen Wang, “Benim için turun şöyle bir zorluğu vardı, üzerimde para taşıyamadım, çünkü para çekecek yer bulamıyordum. Ama zorlu olan yerler dağlar, ormanlar ve hayvanlardı. Ama şu anda çok fazla bir zorluk çekmedim ve buraya kadar geldim. Burada olmak da çok güzel. Turum buraya kadar 300 dolara mal oldu” sözlerini kullandı.

“ÜLKENİZİ TEMİZ TUTUN BU EN GÜZEL MESAJDIR”

Şu zamana kadar bisiklet üzerinde 12 bin kilometre yol geldiğini söyleyen Wang, “Türkiye’yi biraz turlamak istiyorum ama asıl hedefim, Türkiye sınırlarını geçip İran, Irak ve Suriye’yi pedallamak istiyorum.  Bu projemi ve bisiklet turunu beş yıl içinde tamamlamayı düşünüyorum ve bu zaman içerisinde pedallamaya devam edeceğim” diyerek şu mesajı verdi: “Yarım Yıla yakındır yollardayım ve birçok insanla tanıştım. Evsiz insanlarla karşılaştım, hiç kimse bu evsiz insanlara bakamıyorlardı. Ormanda ve dağda yaşayan birçok insan gördüm. Bu kadar sosyal, barışçıl ve güzel ülkenin evsiz insanlara sahip çıkacağını düşünüyorum. Bu yolculuk, rota boyunca karşılaştığım bu evsiz insanlar ile ilgili daha fazla düşünmemi ve kendim onlar gibi hissetmemi sağladı. Bu bir sosyal sorumluluk projesidir ve bunu yapmaya çalışıyorum. Bu hepimizin görevi ve onlara sahip çıkmamız lazım. Çevrenizi, yaşadığınız şehri, ülkenizi temiz tutun, bu en güzel mesajdır.” Konuşmasının ardın Ahmet Çelik, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı adına Truva heykeli hediyesini takdim etti. Wang, Çanakkale’den sonra Ege kıyısı boyunca şehirleri gezerek İran, Irak ve Suriye’yi ziyaret etmek istediğini belirtti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.