ÇANAKKALE’NİN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

ÇANAKKALE’NİN TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Çanakkale’de kara tarihinin aydınlatıldığı gibi deniz tarihi de keşfedilmeyi bekliyor. Deniz tabanının haritalanması için harekete geçildi. Su altındaki batıklar hem araştırılıyor hem de dalış turizmine katkı sağlaması hedefleniyor.

Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girişinin 20’nci yılı olması sebebiyle bu yıl 2018 Troya Yılı olarak ilan edildi. Gelişmiş sonar ve sismik cihazlarına sahip Piri Reis Araştırma Gemisi ile tarihi Gelibolu Yarımadası-Ayvacık ile Gökçeada ve Bozcaada kıyılarını incelemek üzere harekete geçti.

DENİZ TABANI HARİTALANACAK

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nün, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen çalışmalarda öncelikli hedef deniz tabanının haritalanması olarak belirlendi. Yrd. Doç. Dr. Harun Özdaş, “Çanakkale bölgesinin batık envanterinin tamamlanması hedeflenmekte, bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda çok sayıda batığa ulaştık bu çalışmalarda elde edeceğimiz verilerde en azından belli bir bölgenin ayrıntılı haritalanmasını bitirmeyi planlamaktayız” dedi.

BATMIŞ GEMİLERİN İZLERİ ARANIYOR

Yrd. Doç. Dr. Harun Özdaş: “Burada batmış olan gemilere ilişkin izleri arıyoruz. Aynı zamanda da sismik cihazlarla deniz tabanındaki bir takım jeomorfolojik ve faylanmalara ilişkin verileri toplamaktayız. Bugüne kadar yaptığımız çalışmalarda çok sayıda batığa ulaştık. Bu sene de çalışmalarda elde edeceğimiz verilerle belli bir bölgenin ayrıntılı haritasını bitirmeyi planlamaktayız. Bu çalışmaları Gökçeada, Bozcaada, Çanakkale Boğazı ve Tarihi Gelibolu Yarımadası’nı içine alan bir coğrafyada belirlediğimiz alanların sonar haritalarını çıkarılması şeklinde yürütmekteyiz. Bulduğumuz her anormalliği tespit ediyoruz. Bunların üzerinde dalışlar gerçekleştiriyoruz. 0-60 ya da 40 metre dalınılabilen derinliklerin yanı sıra bu derinliklerin altında olursa cihazla inerek tespitini yapıp, haritalıyoruz.”

BİR SONRAKİ ADIM İSE TURİZM

Tespit edilen batıkların dalış turizmine yönlendirilmesi hedefleniyor. Çanakkale Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, “Su altı kültürel mirasının, batıklarının, envanterinin çıkartılması neticesinde zaman içerisinde koruma, kullanma dengesini de gözeterek, dalış turizmine de ciddi bir katkı oluşacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.