Çanakkale’nin Köklü Mutfağından Mutlaka Denenmesi Gereken Yemekler

Çanakkale’nin Köklü Mutfağından Mutlaka Denenmesi Gereken Yemekler

Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20. yıl dönümü dolayısıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2018 “Troya Yılı” olarak ilan edilmesi kapsamında kentte kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklere katılırken aynı zamanda Çanakkale’nin yöresel yemeklerini deneme fırsatı da bulabilirsiniz.

Destansı ve tarihi olaya ev sahipliği yapan Çanakkale denince akla ilk olarak köklü, kocaman bir kültür deryası, doğa harikası boğazı, her adımınızda yepyeni şeyler öğrendiğiniz bir şehir geliyor. Ama bu şehri sayfalarca anlatmak yerine size zengin mutfak kültüründen ve enfes yöresel lezzetlerden bahsedebiliriz.

OVMAÇ ÇORBASI

Soğan ve unun bir araya gelmesiyle oluşan, tercihe göre üzerine salçalı ya da kırmızı pul biberli bir sos hazırlanan bu çorba, az malzemeyle yemek yapmanın çok daha fazla hüner gerektirdiğinin en lezzetli kanıtıdır.

İSKORPİT ÇORBASI

Denizin nimetlerinden bol bol faydalanan mutfaklardan olan Çanakkale, iskorpit balığından yapılan çorbasıyla iddiasını konuşturuyor. İskorpit’e eşlik eden domates, un, havuç ve türlü çeşit yeşillik de işin içine dahil olunca ortaya çok özel bir lezzet çıkıyor. Bu çorba, Çanakkale’ye yolunuz düşerse denemeden dönmemeniz gerekenler arasında başı çekiyor.

ISPANAK ÇORBASI

İçinde ıspanak haricinde domates salçası, un, sarımsak, sirke ve soğan gibi malzemeler yer alıyor. Özellikle uzun ve soğuk kış akşamlarında içinizi ısıtmak için bu çorbadan iyisi olmuyor.

TUMBİ

Çanakkale’nin yöresel lezzetlerinden en güzel ve en özel olanlarından biri tumbidir. İçinde göce, patlıcan, domates ve maydanoz gibi lezzetler vardır. Tavada kavrulduktan sonra fırına verilir, tatlarının güzelliğini ise zeytinyağıyla süslendirir.

ÇIRPMA

Ispanak ve soğanın, un ile sudan oluşan karışımla bir araya gelip fırında nar gibi kızarmasıyla çırpma oluşuyor.

MELKİ YEMEĞİ

Melki adındaki mantarların buluştuğu malzemeler arasında soğan, salça ve tuz karabiber ikilisi bulunuyor. Az ve öz malzemeyle hazırlanabilecek en güzel ana yemeklerden sayılıyor.

YUMURTALI TİKEN

Yumurtalı tiken, şevketi bostan, soğan, yumurta ve salça gibi malzemelerle hazırlanıyor. Yumurtanın bolca proteinine şevketi bostanın vitamin dolu yapısı eklenince besleyicilikte de üst seviyelere tırmanıyor.

METEZ

Özenle hazırlanan ve yarım ay şeklinde açılan hamurun içine önce kıymalı iç harcı yerleştiriliyor, ardından bu hamurlar 10 dakika kadar suda pişiriliyor ve salçalı sosla buluşuyor.

BÖRÜLCE KÖFTESİ

Çanakkale’nin en güzel ve farklı yöresel tatlarından olan börülce köftesi, şehre giden herkesin mutlaka yemesi gerekenlerden. Bu tarifte börülceye bolca baharat, domates, soğan, un ve yumurta gibi tatlar eşlik ediyor.

LÜFER PİLAVI

Pilavın balıkla, özellikle de lüferle nasıl da güzel olabileceğinin kanıtı bu lezzeti herkes denemeli. Bir kez tadına bakınca bu yemeği hep denemek isteyeceksiniz.

PATLICAN KAPAMA

Çanakkale’de yapılan patlıcan kapamanın tadına bakmakla kalmayıp onu doya doya yiyin. Çünkü kendisi şeklinden lezzetine kadar bir yemekten beklenen her şeyi fazlasıyla veriyor, kendine daha ilk lokmasıyla hayran bırakıyor.

PAPAZ YAHNİSİ

Orijinal tarifinde izmaritgillerden sarpa adlı balığın kullanıldığı papaz yahnisi, sivri biber, soğan ve domates gibi mutfağın demirbaşı olan malzemelerle hazırlanıyor. Üzüm korukları eklenince yemek, kendine has lezzetine kavuşuyor.

TUZLU SARDALYA

Çanakkale’de sardalya balığı çok meşhurdur. Özellikle binbir emek verilerek, günler hatta aylar harcanarak hazırlanan tuzlu sardalya söz konusuysa ünü daha da artıyor. Siz de Çanakkale’ye gelir gelmez tuzlu sardalya yapan bir yer bulup afiyetle yiyebilirsiniz.

PATLICAN TURŞUSU

Turşuyu hepimiz yapıyoruz Çanakkale’de yapılanın ne farkı olabilir diye düşünüyorsanız henüz Çanakkale usulü patlıcan turşusunu görmemiş, tadına hiç bakmamışsınız demektir. Çünkü bu öyle bir turşu ki en az kallavi bir ana yemek hazırlanıyormuşçasına emek harcanıyor, patlıcanlar haşlanıyor, lahanalar ayrılıyor, araya kereviz davet ediliyor, iple bağlanarak bütünlükleri sağlanıyor. Kısacası emeği de lezzeti de büyük oluyor.

PEYNİR HELVASI

Çanakkale usulü peynir helvası mutlaka denemeniz gereken tatlılardan. Üstelik peyniri bile özel olarak hazırlanıyor.

BASMA HELVASI

Un, şeker ve bolca ceviz içi kullanılarak hazırlanan bu helva, zeytinyağı ile yapılmasıyla farkını ortaya koyuyor. Soğuduktan sonra baklava dilimleri şeklinde kesilerek servis ediliyor. Siz en iyisi Çanakkale’de yemekle kalmayın, geri dönüş yolunda da yanınıza bolca alın.

Önemli bir not: Dönmeden önce kendinize ve sevdiklerinize Ezine peyniri almayı da unutmayın.

Editör: Fevzi Elbi 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.