Çanakkale’de “Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali”

Çanakkale’de “Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali”

Vali Orhan TAVLI Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleştirilen teknolojinin etkisiyle unutulmaya başlayan el sanatlarının korunması kapsamında gerçekleştirilen Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne katıldı.
İskele Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen festivale Vali Orhan TAVLI, Vali Yardımcısı Tahir Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Etkinlikler ve Uygulamalar Daire Başkanı Serkan Erkmen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Festivalde Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültürel Etkinlikler ve Uygulamalar Daire Başkanı Serkan Erkmen ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz birer konuşma yaptılar.
Konuşmaların ardından Mahalli Sanatçı Saz Üstadı Hüseyin Karabulut müzik dinletisi sundu.
Çanakkale Altın Eller Geleneksel El Sanatları Festivali’ne Edirne, İstanbul, Yalova, Bartın, Bursa, İzmir, Kahramanmaraş, Balıkesir, Hatay, Denizli, Manisa, Adana, Eskişehir, Zonguldak, Kayseri, Ankara, Gaziantep, Erzurum, Bolu ve Aydın olmak üzere 30 zanaatkar ve sanatçı katıldı.
Vali Orhan TAVLI Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen zanaatkar ve sanatçılar ile bir süre görüşerek ürünlerin teknik ve sanatsal özellikleri hakkında bilgi aldı.
Ustaların festival alanındaki tezgahlarda icra ettikleri ürünlere, Çanakkaleli vatandaşların yanı sıra yerli ve yabancı turistler de büyük ilgi gösterdiler.
Vali Orhan TAVLI kültürel mirasın tanınması, korunması, gelecek nesillere aktarılması ve sürdürülebilir turizme katkı sağlayan projelerde emeği geçen tüm zanaatkar ve sanatçılara teşekkür etti.

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.