Çanakkale Valisi Sayın İlhami AKTAŞ, Çanakkale Troas Bölgesi Arkeolojik Kazı Başkanlarıyla Bir Araya Geldi

Çanakkale Valisi Sayın İlhami AKTAŞ, Çanakkale Troas Bölgesi Arkeolojik Kazı Başkanlarıyla Bir Araya Geldi

Çanakkale Valisi Sayın İlhami AKTAŞ, Apollon Smintheion Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Sayın Davut Kaplan, Assos Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sayın Nurettin Arslan, Parion Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sayın Vedat Keleş, Alexandria Troas Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sayın Erhan Öztepe ve Maydos Kilisetepe Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Sayın Göksel Sazcı ile Alexandria Troas Kazı Evinde bir araya gelerek kazı heyeti başkanlarından brifing aldı.
Ezine Kaymakamı Sayın Hacı Arslan Uzan, Çanakkale Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Sayın Ergun Çağman Esirgemez, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Sayın Cemil Agas ve Troya Müzesi Müdürü Sayın Rıdvan Gölcük’ün de bulunduğu görüşmede Sayın İlhami AKTAŞ, kazı heyeti başkanları ile bir süre görüşerek sohbet etti.
Kazı heyeti başkanları Sayın İlhami AKTAŞ’a, devam eden kazı alanlarındaki çalışmalar ile ilgili bilgi vererek desteklerinden dolayı teşekkür ettiler.
Programda; kazı başkanları ile önemli turizm destinasyonları olan Apollon Smintheion, Assos, Troya, Maydos, Alexandria Troas, Parion Antik Kentleri ile Troya Müzesi’nin uluslararası alanda tanıtımlarının daha etkin yapılarak, bölge turizminin gelişmesine yapacağı etkileri, Çanakkale’ye yapılan turizm yatırımları ve çalışmalar ile ilimiz tarihi değerlerinin daha iyi korunmasında izlenecek yöntemler ve Çanakkale’nin turizm potansiyeli ele alındı.
Görüşmelerin ardından Sayın İlhami AKTAŞ, Dalyan Köyü’nde bulunan yüksek oranda tuz içerdiğinden dolayı yılın belirli döneminde renk değiştiren Pembe Göl ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği Alexandria Troas kazı evi deposu ve çevresinde incelemelerde bulundu.
Ayrıca Sayın İlhami AKTAŞ, kazı çalışmaları devam eden Alexandria Troas kazı alanını da inceleyerek kazı çalışmaları ve ören yeri karşılama merkezi projesi hakkında Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Sayın Erhan Öztepe’den bilgi aldı.
Yapılan bilgilendirmenin ardından Sayın İlhami AKTAŞ, Çanakkale’deki arkeolojik kazı heyeti başkanlarına kazı çalışmalarında başarılar diledi.

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.