Çanakkale Turizminin Parlayan Yıldızı Parion Antik Kenti

Çanakkale Turizminin Parlayan Yıldızı Parion Antik Kenti

Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Biga İlçesi Kemer Köyü’nde bulunan İÇDAŞ firmasının resmi sponsoru olduğu tiyatro, odeion, hamam, oda mezarlar, agora ve dükkânlar, kuzey surları, sevgililer şapeli, güney nekropol ve su kemeri gibi önemli kalıntıları bünyesinde bulunduran Çanakkale’nin turizmde parlayan yıldızı Parion Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu.

Biga Kaymakamı V. Lapseki Kaymakamı Tahir Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Ferhat Yılmaz, İÇDAŞ Yatırım Direktörü İsmail Yaman ve İÇDAŞ Bölge İdare Koordinatörü Şerif Mutlu’nun da bulunduğu incelemelerde Vali Orhan Tavlı,  Parion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş ve kazı heyeti ile bir araya gelerek sohbet etti.

Daha sonra Parion Antik Kenti kazı çalışmalarında bulunan eserleri inceleyen Vali Orhan Tavlı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İÇDAŞ’ın destekleriyle 12 ay sürecek kazı çalışmaları hakkında Parion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş’ten çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Önemli bir Turizm Destinasyonu olan Parion Antik Kenti’nin uluslararası alanda tanıtımlarının daha çok yapılacağını ifade eden Vali Orhan Tavlı, Parion Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Vedat Keleş ve kazı heyetine çalışmalarında başarılarak dileyerek kazı heyeti ile toplu fotoğraf çektirdi.

Vali Orhan Tavlı, kazı çalışmalarına 2005 yılında başlanan Parion Antik Kenti’ne ve Çanakkale’nin pek çok tarihi ve kültürel eserlerine sahip çıktıklarından ve yapılan çalışmalara desteklerinden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve İÇDAŞ A.Ş’ ye teşekkür etti.

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.