Çanakkale Turizm Kavşağı Olacak

Çanakkale Turizm Kavşağı Olacak

Çanakkaleli turizmciler 2018 Troya Yılı’nın bölgeye büyük bir ivme kazandırdığını ifade ettiler.

2018 Troya Yılı kapsamında ülkemizde gerçekleşen fuarlar başta olmak üzere yurt dışı fuarlarında Troya teması ve Çanakkale öncelik oluşturulurken, yıl boyunca birçok etkinlik de Troya teması ile gerçekleştirildi.

Projeyi başlattıklarında büyük bir heyecan yaşadıklarını belirten TÜRSAB Çanakkale-Körfez Bölge Temsil Kurulu Başkanı Ahmet Çelik, 2018 Troya Yılı’nın Çanakkale’nin tarihinde görülmemiş bir çalışma olduğunu söyledi.

“2018 Troya Yılı projesini başlattığımız ilk günlerde çok heyecanlıydık. Çanakkale’deki bütün aktörler bir araya geldi ve çok kıymetli bir çalışma ortaya çıktı. Aslında Çanakkale’nin tarihinde görülmemiş bir çalışma oldu. Bu çalışmanın gelecek nesillere de örnek teşkil etmesini çok arzu ederim. Çanakkale’deki bütün sivil toplum kuruluşları, devlet kurumları bir araya geldi bir irade ortaya koydu ve 2018 Troya Yılı en sonunda Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanlarımız tarafından ilan edildi.“

Ahmet Çelik, 2018 Troya Yılı’nın itici gücü ile Troya Antik Kenti’nin hemen yanı başında bulunan Assos Antik Kenti ile Troya Antik Kenti’ni bağlayan St. Paul olarak bilinen yolun da Kültür rotası kapsamında gerçekleşecek yeni bir tanıtım ile bölgenin daha da büyük ilgi çekeceği görüşünde. Çelik, bu konuda şunları söyledi:

“Sonuçta hayal edilen hedeflenen Troya Müzesi, Tevfikiye Köyü’nün ArkeoKöy olması, Kumkale Ovası’ndaki yolların, alt yapının tamamlanması, Güzelyalı Karanlık Liman Yol hattının bitmesi ile Çanakkale var olan gücüne, Troya destinasyonu ile güç kattı ve gücünü katladı. Bu bir ivme etkisi yaratacaktır. Çünkü Troya’nın hemen yanı başında Assos Antik Kenti var. Assos Antik Kenti ile Troya Antik Kenti’ni bağlayan çok güzel bir hikaye var. O da St. Paul’un yürüdüğü bir zamanlar birçok eski belgede geçen St. Paul Yolu olarak bilinen Hristiyanlığı yayarken Midilli’ye geçtiği bir güzergah var. Bu kültür rotası ile ilgili de yapılacak olan yeni bir çalışma ile Assos ve Troya birbirine bağlanmış olacak, Küçükkuyu’dan Midilli’ye olan feribot seferleri ile de bu hat ve destinasyon Avrupa’ya çok kısa yoldan bağlanmış olacak. Çanakkale 2023 yılında açılacak olan 1915 Köprüsü ile kısalacak olan yolla, kısa zamanda tekrar başlamasını beklediğimiz İstanbul uçak seferleri ile tam bir turizm kavşağı haline gelecek ve bambaşka bir turizm destinasyonu olacak. Bunun ivmesini yaratan, tabiri caizse motor gücü olan 2018 Troya Yılı’dır. Etkinliklerden tutun da, alt yapı çalışmalarına kadar bölgede çok ciddi bir emeğe, çok ciddi bir seferberliğe, çok ciddi bir iradeye şahit olundu. Bunu da resmi olarak sayılara dökecek olursak, 2018 yılında 500 bine yakın Troya Antik Kenti’ne bir ziyaret söz konusu. Bu da bu yılın en güzel göstergesidir. Başta devletimiz olmak üzere, tüm STK’lara, Çanakkale halkına bol bol bol teşekkür etmek istiyorum. Çanakkale turizmcileri yalnız bırakılmadı. Bu proje sonuna kadar desteklendi ve Çanakkalemiz hakettiği noktada tanıtılıyor.”

Editör: Fevzi Elbi

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.