Çanakkale Savaşları Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş Saygı ve Rahmetle Anıldı

Çanakkale Savaşları Kahramanı Bigalı Mehmet Çavuş Saygı ve Rahmetle Anıldı

4 Mart 1915 günü Seddülbahir çıkarması sırasında bir yandan gemilerin bombardıman ateşi diğer yandan makinalı tüfek ve İngiliz askerlerinin saldırısına 15 – 20 kişilik askerleriyle karşı koyarak büyük kahramanlık örneği sergileyen Bigalı Mehmet Çavuş törenle anıldı.
Bigalı Mehmet Çavuş ve silah arkadaşları için Seddülbahir Köyü Caminde öğle namazına müteakip Mevlid-i Şerif ve Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu.
Seddülbahir Köyü Caminde gerçekleştirilen programın ardından Çanakkale Valisi Sayın Orhan TAVLI, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Sayın Levent Kerim Uça, Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ömer Karişit, Çanakkale Savaşları Tarihi Alan Başkanı Sayın İsmail Kaşdemir, Eceabat Belediye Başkanı Sayın Saim Zileli, Biga Belediye Başkanı Sayın Bülent Erdoğan, İl Jandarma Komutanı J. Albay Sayın Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Sayın Faruk Karaduman, Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Çanakkale Şubesi Başkanı Sayın Gülşen Uz, Muharip Gaziler Derneği Çanakkale Şubesi Başkanı Sayın Necdet Erdinç, Bigalı Mehmet Çavuş’un torunları, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş 1915 yılında Çanakkale Savaşları’nda Bigalı Mehmet Çavuş ve silah arkadaşlarının kahramanlık destanı yazdığı Seddülbahir Kalesi’ne yürüdüler.
Seddülbahir Kalesi’nde Araştırmacı Sayın Ömer Arslan tarafından Bigalı Mehmet Çavuş’un hayat hikâyesinin anlatılmasının ardından anma programı Bigalı Mehmet Çavuş ve silah arkadaşları için edilen duanın ardından son buldu.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.