Çanakkale’ de 42. Turizm Haftası Kutlamaları Başladı

Çanakkale’ de 42. Turizm Haftası Kutlamaları Başladı

Çanakkale’de 42. Turizm Haftası Kutlamaları Başladı Çanakkale’de 42. Turizm Haftası kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk töreniyle başladı. Tören Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu ile başladı. Anıta Kültür ve Turizm Müdürlüğü, TÜRSAB Çanakkale – Körfez Bölge Yürütme Kurulu, Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği ve ÇATOD çelenkleri sunuldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende konuşmalar gerçekleşti. Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Sefer Göktepe yaptığı konuşmada turizmde birlikteliğe dikkat çekerek: “Turizm sektörünün aktörleri bir araya gelerek, birlikte hareket etmesi hem turizmimizin kalkınmasına hem de bu birlikteliğin turizmimize güç katması açısından çok önemli görüyoruz. Onun için bütün katılımcılara çok teşekkür ediyoruz. Hepsine saygılar sunuyoruz. Turizm elbette ki ülkeler için, şehirler için çok önemli. Bu sektörden ekmek yiyen çalışanlar için çok önemli ancak bizim Çanakkale’miz gibi sanayi fakiri olan şehirler için çok daha önemlidir. Ancak bunun gelişmesi elbette ki bizleri turizm sektörü içinde ki birlik beraberlik içinde çalışmasına bağlı. 2018 yılının Troya Yılı ilan edilmesi ile bu birlikteliğimizi daha da güçlendirerek, çalışmalarımızı daha da pekiştirerek bu turizmi ilimiz için daha başarılı ve daha bol kazançlı olmasını diliyoruz” dedi.

Anadolu’nun Kadim Değeri Troya Dünya İle İnsanlık İle Buluşacak

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kemal Dokuz da Çanakkale’nin turizm açısından saklı cennet olarak nitelendirildiğini ifade etti. Dokuz, ziyaretçi sayılarının geceleme sürelerini arttırmaları için gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek şunları söyledi: “Çok özel bir ilde çok güzel bir coğrafyada bulunuyoruz. Bizim farkında olduğumuz bu durumun tüm dünyada farkındalığını oluşturmak için çaba gösteren sizlerle bir aradayız. Gururla ifade ediyoruz ki nüfusumuzla, coğrafi büyüklüğümüzle kıyaslanmayacak bir tarihsel öneme sahip bir yerimiz var. Bir destanlar kentidir Çanakkale. Tam 5 bin yıldır tarihe tanıklık ediyoruz. Mitolojik Troya Destanı’ndan, yakın geçmişimizi şanlı Çanakkale Destanı’na kadar yaşanan olayları ev sahipliği yapmış bu şehir. Yerli ve evrensel değerler toplamı, dünya kültürel miraslar değerlerinin en önemli parçası, UNESCO’nun dünya kültür mirasları listesine koyduğu Troya Antik Kenti ilimizde. Parion, felsefeci Aristo yine Çanakkale’miz de. Sayın valim değerli katılımcılar, hepinizin bildiği gibi turizm en önemli tanıtım aracı, bir sektör. Taşıdığı turizm çeşitliliği ile marka olabilme özelliğine sahip, üzerinde dünyanın bildiği iki önemli savaşın geçtiği, bozulmamış doğası, kirlenmemiş denizi, saklı cennet adaları mitolojik Kazdağları, kültürel mirası Troya’sı, endemik florası, termal kaynakları, Gökçeada’sı, Bozcaada’sı, Eceabat’ı, Ayvacık’ı, Gelibolu’su, Lapseki’si, Biga’sı ile büyük bir turizm değeri barındırıyor. İstatistiki verilere göre 2017 yılının 1 Ocak ile 31 Mart tarihleri arasında ki ilk 3 ayında 46 bin 248 kişinin gezdiği Troya Ören Yeri, 2018 yılında ise aynı tarihlerde 90 bin 208 kişi ziyaret etmiştir. Bu rakam geçmiş yıla göre iki katı kadardır. 2018 yılının Troya Yılı ilan edilmesi ve Anadolu’nun kadim değeri Troya’yı dünya ile insanlık ile buluşturacak olan Troya Müzesi’nin açılması ile birlikte ziyaretçi rakamlarında artış beklemekteyiz.”

Koreli ve Japon Turistlerden Truva Ziyareti

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen tören, konuşmaların yapılması ile son buldu. Protokol üyeleri daha sonra Truva Atı’na yürüdü. 42. Turizm Haftası kapsamında Truva Atının önünde  kokteyl düzenlendi. Düzenlenen kokteyle Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale İl Jandarma Komutanı Albay Necmi İnce, Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, STK temsilcileri, turizm işletmecileri, öğrenciler ve çok sayıda yabancı misafir katıldı.

Truva bölgesini ziyaret eden Koreli ve Japon kafile de Turizm Haftası sebebiyle düzenlenen kokteyle katılarak Vali Orhan Tavlı ve beraberindeki heyet ile bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Çanakkaleli öğrencilerin turizm haftasına ilişkin taşıdıkları panolar ise turizm haftasına renk kattı.

Haber ve Fotoğraf: Gökçe Güzel

 

 

 

 

Comments

Bir Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.