ÇANAKKALE 2018 TROYA YILIYLA DÜNYAYA AÇILIYOR

ÇANAKKALE 2018 TROYA YILIYLA DÜNYAYA AÇILIYOR

2018 Troya Yılı Tanıtım Programı Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ve Eşi Prof.Dr.Sevgi KURTULMUŞ’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İÇDAŞ Kongre Merkezinde gerçekleştirilen 2018 Troya Yılı Tanıtım programı öncesinde Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, görev yapan gazetecilerin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlayarak karanfil verdi. Çalışan gazetecilerle toplu fotoğrafta çektiren Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, görevlerinde başarılar diledi.
Minyatür Sanatçısı Göksel Sevim’in Troya Minyatürleri sergisi gezen Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ ardından 2018 Troya Yılı Tanıtım Programına geçti.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan 2018 Troya Yılı Tanıtım Programı Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Sanatçıları Çağatay Akyol ve Bülent Evcil’in arp ve yan flüt dinletisiyle devam etti.
2018 Troya Yılı tanıtım videosunun izlettirildiği 2018 Troya Yılı Tanıtım Programında Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, Vali Orhan TAVLI, Adalet ve Kalkınma Partisi Çanakkale Milletvekili TBMM Kültür Varlıklarını Koruma ve Kazandırma Komisyonu Üyesi Ayhan Gider konuşma yaptılar.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof. Dr. Numan KURTULMUŞ, 2018 Troya Yılı tanıtım programında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin zengin bir tarihi birikime sahip olduğunu, bu birikimin daha güzel bir şekilde anlatılması ve dünyaya tanıtılması gerektiğini belirtti.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, “2018 Troya Yılı” dolayısıyla Troya’nın, Türkiye’nin bir değeri olarak tanıtmakla kalmayacaklarını, aynı zamanda Türkiye’yi bir dünya markası olarak tanıtacaklarını aktaran Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, “Bu, bizim Türkiye düşmanlığına vereceğimiz, kültür alanında hazırlayacağımız en önemli cevaplardan birisidir. Bunu en iyi şekilde yapacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.
Milli kültürel bağımsızlığına sahip olamayan ülkelerin ekonomik ve teknolojik bağımsızlığından söz edilemeyeceğini vurgulayan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, şöyle devam etti: “Milli kültürel bağımsızlıktan kastımız, bu coğrafyaya ait ne varsa onu Türkiye’nin zenginliği olarak kabul etmek, milli varlığımızın bir parçası olarak görmektir. Ne yazık ki son 2 asırdır bu topraklara ait ne varsa ondan uzaklaşmaya çalışan, köklerinden, kültüründen ve geçmişinden kopmayı, aksine Batı medeniyetinin karşısında acziyet bilinci anlayışı içinde onlara öykünerek, özenerek, onları taklit etmeyi adamlık sanan bir zihniyet, Türkiye’de milli kültüre büyük zarar vermiştir. Bu topraklarda 2 asırdır verilen büyük mücadelenin bir parçası da burasıdır. Bir tarafta köklerini Troya’dan Osmanlı’ya birikimine sahip çıkan, köklerine saygı gösteren, kökleri üzerinden yeniden yeşerebileceğine inananlar, diğer tarafta ‘Biz yenildik, mağlup olduk, Batı medeniyeti karşısında yok olduk. Öyleyse onlarda ne varsa taklit edelim, onlara benzeyelim, onlar gibi olalım, adam oluruz.’ diyenler. Bunlar, sadece taklitçilik içinde değil aynı zamanda geçmişi inkâr üzerinde de bir anlayış geliştirdi. Şimdi, köklerimiz üzerinden yeniden doğma vaktidir.”
“Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne Girmesinin 20. Yılı”
Troya’nın 1998’de UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne girdiğini ve 2018’in bunun 20. yılı olduğunu hatırlatan Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, “Troya Yılı” dolayısıyla dünyanın Türkiye’den, Çanakkale’den, Troya’dan haberi olmasının sağlanacağını aktardı. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, bundan sonra her sene ülkedeki başka bir güzelliğin dünyaya tanıtılması için çalışmalar yapılacağını belirtti.
“2018 Troya Yılı Etkinlikleri”
2018 Troya Yılı dolayısıyla yıl boyunca düzenlenecek etkinliklerle ilgili de bilgi veren Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, şunları söyledi: “Devlet Opera ve Balesinin düzenleyeceği etkinlikleri Türkiye’nin birçok yerinde icra edeceğiz. Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğünün tertip ettiği konserler, birtakım etkinlikler vasıtasıyla Troya’yı hem burada hem Türkiye’de hem de yurt dışında bütün ilgililere tanıtmaya gayret edeceğiz. Devlet Tiyatroları üzerinden sahnelenecek oyunlarla Troya’ya karşı ilginin ortaya çıkması için gayret sarf edeceğiz. Burada tertiplenecek 3 günlük bir uluslararası etkinlikle Troya ile ilgili insanları bir araya getireceğiz ve o etkinlikler çerçevesinde, Türkiye’nin en güzel müzelerinden biri olan Troya Müzesi’nin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştireceğiz. Dünyanın farklı yerlerinden basın mensuplarını buraya getirip Troya’yı tanıtmak ve onlar üzerinden Troya’nın dünyaya tanıtılması için faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Yurt dışında onlarca fuara katılacağız. ÇOMÜ, 2 büyük uluslararası kongre, bir kısa film yarışması finalinin gerçekleşeceği etkinlik dizisi yapacak. Troya araştırmalarına birtakım ödüller verilecek.”
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, 2018’den sonra Troya defterinin kapanmayacağını, sonraki yıllara taşınacağının da altını çizdi.
2018 Troya Yılı Tanıtım Programı yapılan konuşmaların ardından Troya Atı pastası önünde toplu fotoğraf çekimi yapıldı.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ, 2018 Troya Yılı Tanıtım Programı kapsamında ayrıca Marmara Aşçılar Pastacılar Federasyonu ve Çanakkale Profesyonel Aşçılar Derneği tarafından hazırlanan Troya yemekleri standını ziyaret etti.
Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ’a hazırlanan Troya yemekleriyle ilgili Aşçılar Derneği Başkanı Osman Demirci tarafından bilgi verildi.
Vali Orhan TAVLI tarafından Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Prof.Dr. Numan KURTULMUŞ’a Troya Temalı Minyatür tablosu ve Troya UNESCO Dünya Kültür Mirası Belgesi takdim edildi.